reklam

Japonya resesyonun kıyısından döndü

Japonya, Pazartesi günü revize edilen resmi dataların, iktisadın geçen yıl Ekim-Aralık devrinde güçlü sermaye harcamalarının da takviyesiyle büyümeye döndüğünü göstermesiyle teknik bir resesyonun önüne geçti.Ancak üst istikametli revizyonlar iddia edilenden daha zayıf gerçekleşti ve özel tüketim zayıf kaldı.

Japonya’nın gayri safi yurt içi hasılası dördüncü çeyrekte bir evvelki yıla nazaran yüzde 0,4 arttı; bu, ekonomistlerin yüzde 1,1 büyüme tarafındaki konsensüs beklentilerinin altında kaldı. Geçen ayki süreksiz datalar GSYİH’nın yüzde 0,4 daraldığını göstermişti. İktisat Temmuz-Eylül periyodunda yüzde 3,3 daralmıştı.

Japonya’nın dördüncü çeyrek GSYİH’si de evvelki üç aya nazaran yüzde 0,1 arttı; bu, ekonomistlerin yüzde 0,3 büyüme tarafındaki medyan kestirimin altında kaldı. Süreksiz datalar yüzde 0,1’lik bir daralma göstermişti. İktisat üçüncü çeyrekte bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 0,8 küçülmüştü.

Sendikalar ve patronlar ortasında bu yılki Shunto bahar fiyat görüşmelerinde güçlü fiyat artışları işaretleri görülmesi üzerine, Japonya Merkez Bankası’nın 18-19 Mart’taki toplantısında faiz oranlarını normalleştirebileceği tarafındaki beklentiler artıyor.

reklam

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/japonya-resesyonun-kiyisindan-dondu-2349113

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!