reklam

Petrolde istikamet aşağı

Brent vadeli süreçleri Cuma günü yüzde 1,1 düştükten sonra varil başına 82 doların altına gerilerken, ABD ham petrolü 78 doların altındaydı. Fiyatlar hala dar bir ticaret aralığında kalmayı sürdürüyor. Yatırımcılar Salı günü beklenenden daha sıcak bir ABD enflasyonu verisi bekliyor; bu da para siyasetinin yolunu bulandırabilir.

Petrol, piyasanın rakip yükseliş ve düşüş faktörleriyle dengelenmesiyle 2021 sonundan bu yana en az dalgalı haftasını yaşıyor. OPEC+ üretim kesintileri ve Orta Doğu tansiyonları, küme dışından artan arz ve en büyük ithalatçı Çin’in ekonomik görünümüne ait devam eden tasalar ile dengeleniyor.

Yatırımcılar birebir vakitte İsrail ile Hamas ortasında çıkmaza giren ateşkes görüşmelerini de izliyor. İsrail, görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanması halinde güney Gazze’deki Refah kentini işgal etmekle tehdit etti ve ABD Başkanı Joe Biden bunun “kırmızı çizgi” olacağı konusunda uyardı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü aylık piyasa raporunu Salı günü yayınlayacak, Uluslararası Enerji Ajansı ise Perşembe günü ilgili görünümünü yayınlayacak. ABD Güç Bilgi Yönetimi de bu hafta Kısa Vadeli Güç Görünümünü yayınlayacak.

reklam

Bu arada ülkenin petrol bakanı, İran’ın petrol ihracatının, eski ABD Lideri Donald Trump’ın Tahran’ın dünya güçleriyle nükleer muahedesinden vazgeçip yaptırımları yine uygulamaya koyduğu 2018’den bu yana en yüksek düzeyine ulaştığını söyledi.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/petrolde-yon-asagi-2349114

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!