reklam

Global piyasalarda Japonya gündemi

Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) negatif faiz rejimine son vermesine ve getiri eğrisi denetimi de dahil olmak üzere öbür kimi önlemleri kaldırmasına karşın, devlet tahvili almaya devam edeceğini söylemesinin akabinde Japon yeni zayıfladı. Ülkenin devlet tahvilleri kıymet kazanırken, Topix endeksi 1990’dan bu yana en yüksek seviyeyi test etti.

MSCI AC Asya Pasifik Endeksi Hong Kong teknoloji payları ile Güney Kore pay senetlerinde yaşanan yüzde 1 üzeri kayıplar nedeniyle geriledi. Avustralya doları yaklaşık iki haftanın en zayıf düzeyine gerçek ilerlerken, Avustralya Merkez Bankası’nın siyaset faizlerini 12 yılın en yüksek düzeyinde tutmasının akabinde ülkenin pay senedi endeksleri karlarını sürdürdü.

Pazartesi günü S&P 500 üç günlük düşüşünü durdurdu, Nasdaq 100 yüzde 1 bedel kazandı ve Bloomberg’in Tesla, Meta, Apple ve Nvidia üzere teknoloji payları içeren “Muhteşem Yedi” göstergesi (Magnificent 7 Total Return Index) tırmandı. ABD payları vadeli süreçlerde ekside. Bloomberg Dolar Endeksi aralıksız 4 gündür yükseldi.

BOJ 2007’den bu yana birinci defa faiz artırdı

reklam

Japonya Merkez Bankası (BOJ) getiri eğrisi denetim sistemiyle birlikte dünyadaki son negatif faiz uygulamasına da son vererek çağdaş tarihin en agresif nakdî genişleme programını noktaladı.

Salı günü sona eren iki günlük para siyaseti toplantısı sonrasında yapılan açıklamaya nazaran BOJ, eksi yüzde 0,1’lik kısa vadeli faiz oranını 2007’den bu yana birinci kere yükseltti ve yüzde 0-0,1 ortasında yeni bir siyaset faiz oranı aralığı belirledi.

Banka, finansal şartların destekleyici olmaya devam edeceğini söyleyerek, atılan adımın ABD ve Avrupa’da son yıllarda görülen agresif sıkılaştırma döngülerinin bir benzerinin başlangıcı olmadığına işaret etti.

Faiz artırma kararı, olağandan daha uzun süren toplantının sonunda 2’ye karşı 7 oyla alındı. BOJ tıpkı vakitte getiri eğrisi denetimi programını da iptal etti ve muhtaçlık halinde uzun vadeli devlet tahvili alımına devam etme kelamı verdi. Banka ayrıyeten Borsada süreç gören fon alımlarına da son verdi.

BOJ, bu değişiklikleri yaparken, talebe dayalı enflasyonu besleyen verimli bir fiyat döngüsünün ortaya çıkmasıyla istikrarlı bir yüzde 2’lik bir enflasyon amacının ufukta gözükmeye başladığını vurguladı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/kuresel-piyasalarda-japonya-gundemi-2349584

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!