reklam

Global piyasalarda gündem ABD tahvil ihalelerindeki güçlü talep

ABD Hazinesi’nin yüksek talepli 3 yıllık tahvil ihalesinin Fed beklentilerinin tesirinin önüne geçmesiyle ABD tahvilleri paha kazandı, dolar düştü ve pay senedi endeksleri günü karışık tamamladı.

ABD tahvillerinde Salı günü yaşanan toparlanma sonlu halde devam ediyor.

S&P 500 %0,23 yükselirken, Nasdaq 100 birebir oranda geriledi. Teknoloji payları karışık seyretti. Tesla yükseldi, Nvidia Corp. düştü. Kredi notu Moody’s tarafından çöp statüsüne düşürülen New York Community Bancorp payı 1997’den bu yana en düşük düzeye indi.

ABD vadeli endeksleri yatay. Çin haberlerinin tesiriyle MSCI Asya Pasifik Endeksi bir ayın en yüksek düzeyini test etti. Salı günü %0,30 düşen Bloomberg Dolar Endeksi 1,240 düzeyinde.

reklam

ABD’de ihaleye güçlü talep tahvillere alım getirdi

ABD Hazinesi’nin dün gerçekleştirdiği 54 milyar dolar meblağında 3 yıl vadeli tahvil ihracına güçlü talep gelirken, iki gündür satış baskısı altındaki dünyanın en büyük tahvil piyasası yükselişe geçti.

İhalede getiri %4,169 ile piyasadaki getiri oranının altında kaldı. ABD 3 yıllık tahvil getirisi günü 7 baz puan düşüşle %4,19’dan kapattı. 10 yıllık ABD tahvillerinin getirisi 6 baz puan, 2 yıllıkların getirisi 7 baz puan düşüş ile günü tamamladı.

Şimdi gözler ABD Hazinesi’nin gerçekleştireceği 42 milyar dolar ile rekor seviyedeki 10 yıl vadeli tahvil ihracına çevrildi.

Son periyotta ABD’de açıklanan ekonomik datalar ve başta Fed Lideri Jerome Powell olmak üzere merkez bankası yetkililerinden gelen açıklamalar yatırımcıların Fed’in bu yıl faiz indirimlerinin başlangıç tarihine ait varsayımlarını ötelemelerine ve indirim boyutuna ait beklentilerini azaltmalarına neden olmuştu.

Tahvillerdeki toparlanma Fed yetkililerinden gelen benzeri şahinlikteki son açıklamalara karşın yaşandı. Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari, merkez bankasının şimdi gayesine ulaşmadığını söylerken, Cleveland Fed Bankası Lideri Loretta Mester Fed’in faiz indirmek için bir ivedisi olmadığını belirtti lakin her şey beklendiği üzere giderse siyaset yapıcıların muhtemelen “bu yılın sonlarında” faiz oranlarını düşürme konusunda itimat kazanacağını tabir etti.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/kuresel-piyasalarda-gundem-abd-tahvil-ihalelerindeki-guclu-talep-2347128

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!