reklam

Global altın talebi 2023’te rekor düzeye ulaştı

Dünya Altın Kurulunun “Altın Talep Eğilimleri 2023” raporu yayımlandı.

Konseyin raporunda, tüm segmentler eklendiğinde geçen yıl toplam altın talebinin 2022 yılına kıyasla yüzde 3 artarak 4 bin 898,8 ton ile rekor düzeye ulaştığı belirtildi.

Tezgah üstü ticaret hariç global altın talebinin 2023’te bir evvelki yıla kıyasla yüzde 5 düşüşle 4 bin 448,4 ton olduğuna dikkat çekilen raporda, merkez bankaları ve öteki kurumlardan gelen altın talebinin ise yüzde 4 azalarak 1037,4 ton düzeyinde gerçekleştiği aktarıldı.

Raporda, global yıllık altın takı talebinin geçen yıl bir evvelki yıla nazaran besbelli bir değişiklik göstermeyerek 2 bin 93 ton ile güçlü seyretmeye devam ettiği kaydedildi.

reklam

Geçen yılın son çeyreğinde yaşanan toparlanmaya karşın teknolojik ve elektronik eserlerde kullanılan altın ölçüsünün yüzde 4 azalarak birinci kere yıllık 300 tonun altına düştüğü (297,9 ton) bilgisine yer verilen raporda, dünyada devam eden çatışmalar ve ticari tansiyonlara ek olarak bu yıl 60’ın üzerinde ülkede genel seçimlerin yapılacak olmasının altın talebini ve fiyatları desteklemesinin beklendiği belirtildi.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/kuresel-altin-talebi-2023-te-rekor-seviyeye-ulasti/305095

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!