reklam

Dünya Bankası’ndan Çin’e davet: “Sessiz krizin tahliline ortak olun”

Dünya Bankası Başekonomist Yardımcısı Ayhan Köse, Birleşik Krallık’ın önde gelen gazetelerinden Guardian’a verdiği söyleşide, Pekin idaresinin “daha etkin davranmasını beklediklerini” belirtti.

Köse, son 15 yılda Çin’in sağladığı krediler açısından değerli bir ülke pozisyonuna geldiğine işaret ederek, pandemi sonrası borç hafifletme teşebbüslerinde sorumluluk alması gerektiğini tabir etti. Dünya Bankası Kalkınma Beklentileri Kümesi Yöneticisi Köse, “Borçların hafifletilmesinde Çin büyük bir oyuncu ve kritik ehemmiyete sahip” dedi.

Bankanın aralıkta yayımladığı Milletlerarası Borç Raporu’nda, global faiz oranlarındaki yükselişle fakir ülkelerin 2022’de 88,9 milyar dolarlık rekor kamu borcu ödediği bildirilmişti. Raporda, düşük gelirli ülkelerin yaklaşık yüzde 60’ının yüksek borç derdi riskiyle karşı karşıya yahut halihazırda bu riskin içinde olduğu söz edilmişti. Bu ülkelerin yaşadığı badirelerin gerektiği kadar gündeme getirilmediğine işaret eden Köse, kelam konusu durumu “sessiz kriz” diye niteledi.

Köse, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 16’sını oluşturan fakir ülkelerin global finans piyasalarında borçlanamadığına yahut mevcut borçlarını erteleyemediğine dikkat çekerek şunları söyledi:

reklam

Peki bu durumda ne yapacaklar? Eğitim ve sıhhat harcamalarını kesmek zorunda kalacak ve gerileyecekler. Bunlar aslında atmalarını istediğimiz adımların tam karşıtı. İşleri daha da berbatlaştırıyor ve krizi kalıcı hale getiriyor.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/dunya-bankasi-ndan-cin-e-cagri-sessiz-krizin-cozumune-ortak-olun-/307068

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!