reklam

Kredi kartı kullananlar dikkat: Ekstreye ekstra takip

Başta konut ve araba olmak üzere kredilerde frene basılırken, kredi kartı harcamalarındaki artış sürüyor. Enflasyonla gayret kapsamında kredi kartı kullanımının azaltılması için kredi kartı limitleri ve taksit sayılarında bir dizi düzenleme hayata geçirilirken, bankaların son önlemi, kartların kullanım alanları konusunda oldu. Bankalardan kredi kartı müşterilerine yapılan ihtarda, kredi kartıyla döviz, altın, kripto varlık alımı yapılması, vadesi gelmemiş kredilerin kapatılması, “makul münasebeti olmayan transferler” gerçekleştirilmesi nedeniyle kartların kullanıma kapatılabileceği bildirildi.

BDDK bilgilerine nazaran 19 Ocak 2024 haftası prestiji ile ferdi kredi kartı hacmi, 1 trilyon 172 milyar lira. Geçen yıl tıpkı devirde bu meblağ 459 milyar lira düzeyindeydi. Ferdi kredi kartı hacminde bir yıllık artış, yüzde 155 oldu.

Hazine ve Bakanlığı’na Mehmet Şimşek’in getirilmesiyle birlikte, enflasyonla gayrette kişisel harcamaların ve kredi kartı kullanımının azaltılması öncelikli maksat olarak belirlenirken, geçtiğimiz devirde kredi kartlarıyla ilgili bir dizi düzenleme hayata geçti. Daha evvel periyodik olarak bankalar tarafından artırılan yahut müşterinin talebi üzerine kolay formda yükseltilen kredi kartı limitlerinde prosedürler zorlaştırıldı. Bir periyot kredi kartından nakit avans çekimine getirilen lakin sonra geri adım atılan sınırlama tartışma yaratırken, halihazırda pek çok elektronik eşya ve konaklama ve uçak bileti üzere kimi yurtdışı harcamalarında taksit sınırlaması bulunuyor.

Kredi kartı kullanımına düzenleme getirilmesi, kimi temel ekonomik dokümanlarda de yer buldu. 2024 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme müddetlerinin tahlil edileceği, gerekirse ilave önlem alınacağı kaydedildi. 2024-2026 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program’da da kredi kartı kullanımlarının, nakdî istikrarı etkilemeyecek ve tüketim talebini dengeleyecek biçimde memleketler arası standartlarda yine düzenleneceği vurgulandı.

reklam

BANKALARDAN UYARI

Kredi kartlarıyla ilgili dikkat çeken son düzenleme, harcama alanları ile ilgili oldu. Bankalar, kredi kartlarının temel muhtaçlıklar yerine farklı emellerle kullanımının önüne de geçilmesi gayesiyle yeni uygulama başlattı. Bu ay birtakım bankalar, müşterilerine gönderdikleri kart ekstrelerinde, “Kredi kartınızla döviz/altın/kripto varlık alımları, vadesi gelmemiş kredilerin kapatılması, makul münasebeti olmayan transferler, nakit çekme limitini aşma için süreçler ile sistem dışına para çıkarılmasına yönelik süreçler nedeniyle kartınız kapatılabilir” ikazına yer verildi. Bankalardan yapılan ikaz, kredi kartlarından yapılan harcamaların yakından takip edileceği, yatırım gayeli kredi kartı kullanımlarının engelleneceği biçiminde yorumlandı.

YENİ SINIRLAMALAR GÜNDEMDE

Milliyet’ten Mithat Yurdakul’un haberine nazaran, son devirde, Merkez Bankası’nın arka arda gelen faiz artırımı kararlarıyla kredilerde yavaşlama görülürken, bunun istisnasını kredi kartları oluşturdu. Yaşanan gelişmelerin akabinde, kredi kartı kullanımıyla ilgili yeni düzenlemelerin gündeme gelebileceği belirtiliyor. Bankacılık kaynakları, bu kapsamda kredi kartı faiz oranlarında düzenleme, taksit sınırlaması ya da kişinin kredi kartıyla harcayabileceği fiyatlara sınırlama getirilebileceğini lisana getiriyor. Kredi kartı kullanımının, ikinci araba alımı üzere yüklü harcamalara uzandığı belirtilirken, bilhassa lüks ve yatırım olarak tanımlanabilecek harcamalarda kredi kartı kullanımının minimize edilmesi hedefleniyor. Kaynaklara nazaran, kredi kartıyla yapılan bu tip harcamalarla, besin üzere mecburî harcamalar ortasında bir farklılaşmaya gidilebilir.

YÜKSELEN FAİZLE KARTA YÖNELİŞ ARTTI

Merkez Bankası’nın 2023 yılı 2. Finansal İstikrar Raporu’nda yer alan datalara nazaran, muhtaçlık kredilerindeki faiz yükselişinin akabinde, kredi kartı kullanımına yönelik arttı. Gelir artışları sonrası yapılan limit güncellemeleri, kredi kartı kullanım kapasitelerini etkiliyor. Yüksek limitli kartlarda limit kullanım oranı gerilerken, 25 bin TL ve altı limite sahip kredi kartlarında ise limit kullanım oranı artıyor.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/kredi-karti-kullananlar-dikkat-ekstreye-ekstra-takip/304938

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!