reklam

Dünya Bankası: Dijital hizmetlere erişimde uçurum var

Dünya Bankasının 2023 yılına dair “Dijital İlerleme ve Eğilimler Raporu bulgularına dair Bankadan yapılan açıklamada, internet suratı, bilgi trafiği ve dijital kullanımdaki uçurumun, düşük ve orta gelirli ülkelerdeki bireyler ve firmalar için dijital kazanımları engellediği söz edildi.

Açıklamada, tüm ülkelerde dijitalin benimsenmesinde değerli bir artış görülmesine karşın düşük gelirli ülkelerde dört şahıstan sırf birinin internete erişebildiği kaydedildi.

Zengin ülkelerde kişi başına düşen ortalama taşınabilir geniş bant trafiğinin, düşük gelirli ülkelerdeki trafiği 20 kattan fazla, sabit geniş bant trafiğinin ise 1700 kattan fazla aştığı vurgulanan açıklamada, 2023 yılında ortalama sabit ve taşınabilir geniş bant suratlarının, yüksek gelirli ülkelerde düşük gelirli ülkelere kıyasla 5 ila 10 kat daha yüksek olduğu bildirildi.

“Fiyatlar fakir ülkeler için çok yüksek”

reklam

Açıklamada, yeniden de fiyatların fakirler için çok daha yüksek olmaya devam ettiği belirtilerek, düşük gelirli ülkelerde ortalama sabit geniş bant fiyatlarının 2022’de aylık gelirin üçte birini oluşturduğu aktarıldı.

En ucuz akıllı telefonun bile, günde 2 doların altında gelirle yaşayan bireylerin yıllık gelirinin yüzde 14’ünden fazlasına karşılık geldiği tabir edilen açıklamada, Afrika’nın en kıymetli kontağa eriştiği, dijital finansal hizmet alımının en düşük seviyede olduğu bölgenin ise Orta Doğu ve Kuzey Afrika olduğu kaydedildi.

Açıklamada, raporun, dijitalleşmenin başladığı yerde ekonomik büyümeyi, istihdamı ve dayanıklılığı artırdığını ortaya koyduğuna değinilerek, bilgi teknolojisi (BT) hizmetleri dalının 2000’den 2022’ye kadar global iktisadın neredeyse iki katı kadar süratli büyüdüğüne işaret edildi.

Aynı devirde, dijital hizmetlerde istihdamın, yıllık yüzde 7 ile toplam istihdam artışının altı katı kadar arttığı bilgisi verilen açıklamada, Kovid-19 salgını sırasında dijital tahlillere yatırım yapan işletmelerin dijital olarak faal olmayan firmalara kıyasla satış düzeyinin sırf yarısını kaybettiği vurgulandı.

Küresel bir referans noktası sağlayacak

Açıklamada, raporda ayrıyeten dijital geleceği yine şekillendiren dijital kamu altyapısı ile yapay zekanın atılımlarının ehemmiyetine dikkat çekildiği bildirildi.

Dünya Bankasının kelam konusu raporunun, dijital dönüşümün suratını takip etmek için her yıl güncelleneceği aktarılan açıklamada, raporun, siyaset yapıcılara ve uygulayıcılara değişimin suratını ölçmek, üzerine inşa edilecek eğilimleri ve aşılması gereken darboğazları belirlemek ve yeni bir kalkınma çağında dijital dönüşümün yararlarından yararlanmak için global bir referans noktası sağlayacağının altı çizildi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Dünya Bankası Kalkınma Siyaseti ve İştiraklerinden Sorumlu Genel Müdürü Axel van Trotsenburg, dijitalleşmenin, internete bağlı olanlar için çağın dönüşüm fırsatı olduğunu belirtti.

İnternet erişimi ve dijital teknolojileri tesirli bir biçimde kullanma hünerleri olmadan, çağdaş dünyanın dışında kalınacağına dikkati çeken van Trotsenburg, “Hastaneler, okullar, güç altyapısı ve tarım üzere kalkınmayı destekleyen kritik hizmetlerin tümü irtibat ve bilgilerle çalışır. Bu ilişkilerin temelini oluşturan altyapı ve platformların, gelişmekte olan ülkelerin gelişmesi için kullanılabilir, uygun fiyatlı ve inançlı olması gerekiyor” sözlerini kullandı.

Dünya Bankası Altyapıdan Sorumlu Lider Yardımcısı Guangzhe Chen de “Ülke, bölge ve global seviyede dijital ilerlemenin yakından ölçülmesi, siyaset yapıcıların ve özel dalın uğraşlarını dijital uçurumun daraltılması için en kritik alanlara yönlendirmesine yardımcı olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Chen, dijital teknolojilerin dönüştürücü potansiyeline ulaşmak için global topluluğun, gelişmekte olan ülkelerin dijital teknolojileri benimsemesine, hızlandırmasına ve herkesin dahil olmasını sağlamasına yardımcı olma eforlarını iki katına çıkarması gerektiğini vurguladı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/dunya-bankasi-dijital-hizmetlere-erisimde-ucurum-var-2348791

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!