reklam

Dağlıoğlu, Londra’da 2 trilyon doları yöneten fon temsilcileriyle buluştu

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, “Türkiye, dijital ve yeşil dönüşüm sürecine verdiği öncelik, global tedarik zincirlerine entegrasyonu, nitelikli insan kaynağı, üç kıtanın kesişim noktasında bulunan jeostratejik pozisyonu ve güçlü lojistik, güç ve dijital altyapısıyla, milletlerarası yatırım etraflarında bölgesel bir üs ve cazibe merkezi formunda konumlanmış bulunuyor.” dedi.

Globalturk Capital’in “Türkiye ile Etrafındaki Yatırımlar ve Halka Açılan Özel Sermayenin 2024 ve Sonrası Görünümü” başlıklı konferansı, Londra Borsası işbirliğiyle İngiltere’de düzenlendi.

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Global Özel Sermaye Birliğinin (GPCA) stratejik ortak olarak yer aldığı başşehir Londra’da düzenlenen aktifliğe, yönettikleri varlıkların toplamı 2 trilyon doları aşan yatırım fonlarının üst seviye temsilcileri katıldı.

Zengin içerikli 5 panelin yer aldığı konferansta, Türkiye’nin önde gelen holding ve kümelerinin 2024 ve sonrasındaki yatırım stratejilerinden Türkiye’nin özel sermaye açısından çekiciliğine, Türkiye ve etrafındaki hudut ötesi yatırımlardan özel sermayenin Borsa İstanbul ve Londra Borsası’nda halka arz yoluyla çıkışlarına kadar birçok değerli mevzu ele alındı.

reklam

Türkiye ve etrafındaki yatırım ortamına ait 2024 ve sonrası öngörülerinin masaya yatırıldığı konferans, düzenlenen panellerin yanı sıra kişisel konuşmacılarıyla da dikkati çekti.

DAĞLIOĞLU KONFERANSTA SUNUM GERÇEKLEŞTİRDİ

Türkiye başta olmak üzere yükselen pazarlardaki teşebbüsçüler ve global özel sermaye fonlarına, yatırımları ve büyümeleri kapsamında satın alma, birleşme ve stratejik iş geliştirme süreçlerinde takviye olmak gayesiyle üst seviyede tahliller sunan Globalturk Capital’in düzenlediği konferansa, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofis Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu da katıldı.

“Neden Türkiye’ye Yatırım Yapmalısınız?” başlıklı sunumunda ülkedeki yatırım fırsatlarını anlatan Dağlıoğlu, milletlerarası fon yöneticilerini yatırıma davet etti. Dağlıoğlu, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızın teşrifleriyle Yatırım Ofisimizin stratejik iştirakinde gerçekleşen Globalturk Capital’in yatırım dünyasını bir ortaya getirdiği aktiflik son derece verimli geçti. Türkiye, dijital ve yeşil dönüşüm sürecine verdiği öncelik, global tedarik zincirlerine entegrasyonu, nitelikli insan kaynağı, üç kıtanın kesişim noktasında bulunan jeostratejik pozisyonu ve güçlü lojistik, güç ve dijital altyapısıyla, memleketler arası yatırım etraflarında bölgesel bir üs ve cazibe merkezi biçiminde konumlanmış bulunuyor. Son yıllarda giderek güçlenen girişimcilik kültürüyle bir ortaya gelen tüm bu özelliklerin, Sayın Cumhurbaşkanımızın 2053 vizyonu gayelerine giden yolda ülkemizi dünyanın geri kalanından ayrıştırdığına inanıyoruz.”

Konferansta, Birleşik Krallık Yatırım Güvenliği Ünitesi, Sanayi ve Ekonomik Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Nusrat Ghani, Türkiye ve İngiltere ortasındaki ticaret ve yatırım fırsatlarına değinerek, 2020 yılında iki ülkenin imzaladığı özgür ticaret mutabakatıyla ticaret hacminin rekor düzeye ulaştığını ve karşılıklı direkt yatırımlarda besbelli bir artış görüldüğünü dle getirdi.

Londra Borsası Grubu (LSEG) Yönetim Kurulu Üyesi ve Sermaye Piyasaları Grup Başkanı Murray Roos ile LSEG Orta ve Güney Avrupa Başkanı Axel Kalinowski ise “Özel Sermaye için Londra Borsası’ndaki Çıkış Fırsatları” bahisli özel bir sunum gerçekleştirdi.

TÜRKİYE YAKIN ETRAFI İLE YATIRIMCILARA DEĞERLENDİREBİLECEKLERİ GENİŞ FIRSATLAR SUNMAKTA”

Globalturk Capital Kurucu ve Yönetici Ortağı, GPCA Orta ve Doğu Avrupa Liderlik Kurulu Üyesi ve Türkiye Temsilcisi Barış Öney de Türkiye’nin yatırım yapılabilir ve çıkılabilir bir pazar olduğuna işaret ederek, “Türkiye, yakın etrafı ile yatırımcılara değerlendirebilecekleri geniş fırsatlar sunmaktadır. Türk hükümeti yatırım ortamını uygunlaştırmak için ağır bir biçimde çalışırken, Birleşik Krallık hükümeti de Türkiye’yi iş ve yatırım topluluğuna tanıtmaya odaklanmış durumda. Makroekonomik programın sürdürülebilir bir formda yürütüldüğü durumda 2024 yılı son çeyreğinden itibaren özel sermaye yatırımları ve çıkışlarının ağır yaşanacağı bir periyoda gireceğimizi varsayım ediyorum.” sözlerini kullandı.

Etkinlik sonrası değerlendirmelerde bulunan Öney, global ve bölgesel özel sermaye fonları ile milletlerarası yatırımcıları İstanbul’da bir ortaya getirdikleri geçen ekim ayındaki konferansa gösterilen ağır ilginin, Londra’daki aktiflikte de devam ettiğini belirtti.

Öney, “Yine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın iştirakiyle İstanbul’da düzenlediğimiz konferansı dünyanın birçok ülkesinden 45 panelist ve konuşmacıyla birlikte toplamda 330’u aşkın üst seviye iştirakçiyle hayata geçirmiştik. Londra’daki etkinliğimize ise global fon yöneticileri ve iş dünyası temsilcilerinin de bulunduğu 27 yatırımcı panelist ve konuşmacı olarak iştirak gösterdi. Bilhassa İstanbul’daki buluşmaya katılamayan milletlerarası yatırımcılar, Londra ayağında yer alma imkanı bulmaktan son derece mutlu. Dünyanın önde gelen özel sermaye fonlarını temsil eden 120’den fazla üst seviye fon yöneticisini burada ağırladık. Londra Borsası, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisimiz ve GPCA başta olmak üzere bu tertibe katkı ve takviye veren tüm kurum ve kuruluşlarımıza bir defa daha teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Konferansın sponsorları ortasında Baker McKenzie, Doğan Holding, Eczacıbaşı Holding, Temel Holding, Esin Avukatlık İştiraki, Ludus Ventures, Meta, TAB Besin Yatırımları, Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği ve YTÜ Yıldız Teknopark üzere değerli kurum ve kuruluşlar yer aldı.

patronalrdunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/daglioglu-londra-da-2-trilyon-dolari-yoneten-fon-temsilcileriyle-bulustu/307678

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!