reklam

BOJ siyaset faizinde 17 yıldır birinci kere faiz artışa gitti

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Salı günü 2007’den bu yana birinci defa faiz oranlarını artırdı ve bu yıl güçlü fiyat artışlarının birinci işaretleri üzerine dünyanın son negatif faiz rejimine son verdi.

BOJ, Mart ayındaki iki günlük siyaset toplantısının sonunda yaptığı açıklamaya nazaran, kısa vadeli faiz oranlarını – yüzde 0,1’den yüzde 0 ila yüzde 0,1 civarına yükseltti. Japonya’nın negatif faiz rejimi 2016’dan beri yürürlükteydi.

BOJ ayrıyeten, merkez bankasının gerektiğinde tahvil alıp satarak uzun vadeli faiz oranlarını hedeflemek için kullandığı 10 yıllık Japon devlet tahvillerine yönelik radikal getiri eğrisi denetim siyasetinin da kaldırıldığını duyurdu.

BOJ, Borsada süreç gören fonların ve Japonya gayrimenkul yatırım iştiraklerinin (J-REITS) alımlarını durduracağını ve şirket tahvili alımlarını yavaş yavaş azaltacağını belirterek, bu uygulamayı yaklaşık bir yıl içinde durdurmayı hedeflediğini söyledi.

reklam

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/japonya-merkez-bankasi-politika-faizinde-17-yildir-ilk-kez-faiz-artisa-gitti-2349575

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!