reklam

Cumhuriyetçilerin adayı Trump

ABD’de devam eden ön seçim sürecinde Demokrat Partide Joe Biden, Cumhuriyetçi Partide ise Donald Trump, partilerinin lider adayı olabilmek için gerekli delege sayısına ulaştı ve 2020 seçimlerinin “rövanşı” için ringe çıkmaya bir adım daha yaklaştı.

ABD’de 5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri yaklaşırken, Demokrat Parti ile Cumhuriyetçi Parti salı günü Georgia, Washington ve Mississippi eyaletlerinde ön seçimlerini gerçekleştirdi.

Demokratlarda rakipsiz durumdaki Biden ile Cumhuriyetçilerde yakın vakit evvel rakipsiz kalan Trump, her üç eyalette de ön seçimleri kazandı.

Mevcut Lider olan ve Demokratların tek lider aday adayı pozisyonunda bulunan Biden, Georgia’da yüzde 95, ülkenin kuzeybatısında yer alan Washington’da yüzde 85 ve Mississippi’de ise yüzde 98 seviyesinde oy alarak tüm parti delegelerini hanesine yazdırdı.

reklam

Biden bu akşamki sonuçlarla, Demokrat Partide lider adaylığı için gereken delege sayısı olan 1968’i geçerek partisinin lider adaylığının resmileşmesi için ağustos ayında yapılacak parti kongresini beklemeye başladı.

Öte yandan Trump ise, kritik eyaletlerden Georgia’da yüzde 85, Washington eyaletinde yüzde 73 ve Mississippi’de ise yüzde 92 ile her üç eyaletteki tüm parti delegelerini kazandı.

Bu sonuçlarla Trump da Cumhuriyetçi Partide lider adaylığı için gereken delege sayısı olan 1215’i geçerek temmuz ayındaki parti kongresinde adaylığının resmiyet kazanmasını beklemeye başladı.

Demokrat Partide lider adayının belirlenmesi sürecinde toplam 3 bin 934 delege, Cumhuriyetçi Partide ise tıpkı süreç için toplam 2 bin 429 delege ön seçimlerde belirleniyor.

Bu sonuçların akabinde her iki isim de 2020 yılındaki tartışmalı başkanlık seçimlerinin akabinde 5 Kasım’da bir sefer daha ABD başkanlığı için karşı karşıya gelmeye hayli yaklaşmış durumda.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/cumhuriyetcilerin-adayi-trump-2349270

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!