reklam

CANİK’te maksat ABD güvenlik güçlerine tabanca üretmek

featured

Türkiye’nin önde gelen silah üreticilerinden CANİK, ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen dünyanın en büyük silah fuarında yeni tabanca modeli CANİK TTI Combat’ı tanıtırken, 2024’te ABD güvenlik güçlerine vazife tabancası üretmeyi de hedefliyor.

CANİK’in dünyaca ünlü Taran Butler ve TTI tasarım takımı tarafından geliştirilen TTI Combat isimli yeni tabanca modelinin lansmanı, dünyanın en büyük silah fuarı olarak tanımlanan ve her yıl ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen Shot Show fuarında yapıldı.

reklam

CANİK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, dünyanın değerli av, atıcılık ve silah markalarını bir ortaya getiren Shot Show’da açıklamalarda bulundu.

2023’te Türkiye ve dünyanın dört bir yanında satışlarda rekor kırdıklarını söyleyen Aral, 2024’te de ivmeyi sürdürerek, ABD güvenlik güçlerinin hizmet tabancası ihalelerini kazanmak için gerekli hazırlıkları tamamladıklarını belirtti.

Aral, geçen yıl ABD’de hafif silahlar alanında yüzde 35-40 oranında bir daralma yaşanmasına rağmen CANİK’in yüzde 10 oranında satışlarını arttırmayı başarmasının ardında 2023’te tanıtımını yaptıkları CANİK’in mikro kompakt tabanca modeli Mete SC olduğunu vurguladı.

Bu yıl piyasaya sunulan TTI Combat’ın daha birinci günden gördüğü ilginin, tıpkı muvaffakiyetin tekrarlanacağına işaret ettiğini anlatan Aral, ABD ithal hafif silah pazarında geçen yıl beşinci olduklarını, bu yıl üçüncü sıraya yükselmeyi hedeflediklerini söyledi.

“2024 yılının şimdiden bizim için çok hoş bir yıl olacağını öngörüyoruz. Alışılmış yatırımlarımızın devam ettiği bir yıl olacak. Şu an Amerika’da bir fabrika yatırımımız tamamlanmış durumda” diyen Aral, ABD’de üretilecek eserlerle birçok sınırlama ve sorunu da aşacaklarına inandıklarını kaydetti.

“ABD’NİN FLORİDA EYALETİNDE YENİ BİR FABRİKA İNŞA ETTİK”

Yıllık 400 bin hafif silah üretimlerinin olduğunu hatırlatan Aral, bu silahların büyük bir kısmının ABD pazarına gittiğini anlattı.

Canik, sivil silah pazarında elde ettiği başarıyı, ABD güvenlik güçlerinin silah ihalelerini kazanarak bir üst düzeye taşımayı hedefliyor. Bu maksatla ABD’nin Florida eyaletinde yeni bir fabrika inşa ettik” diyen Aral, şöyle devam etti:

“2017 yılında biz Amerikan ordusundan sonra en büyük ikinci ihaleye, ABD Gümrükler ve Hudut Koruma ünitesinin ihalesine davet edildik ve kazandık. İhaleyi kazanmış olmamıza karşın işi Amerika’da üretimi olan firmaya vermişlerdi. O yüzden bir daha bunu yaşamayacağız.”

Güvenlik güçlerinin silah ihalesini kazanabilmek için üretimin ABD’de yapılması üzere koşulların olduğunu belirten Aral, kelam konusu fabrikada tabancaların yanı sıra CANİK’in 12.7, 20, 25, 30 mm çaplarındaki makineli tüfekleri ve otomatik toplarının da üretilebileceğini belirtti.

CANİK’İN ÜRETTİĞİ SİLAHLAR UKRAYNA CEPHESİNDE

Firma, bilhassa 2023’te Rusya-Ukrayna Savaşı, Suriye, Irak, Yemen üzere faal çatışma bölgelerinden ağır makinalı tüfekler, orta kalibre silahlar ve uzaktan kumandalı atış denetim sistemleri konusunda artan bir taleple karşı karşıya.

CANİK Dış Ticaret Müdürü Didem Aral, Ukrayna cephesinde kullanılan çeşitli çeşitte silahlarının gerçek bir çatışma ortamında ve zorlayıcı iklim şartlarında güzel bir imtihan vererek kendini kanıtladığını, Ukrayna’nın kullanımdaki silahlar için referans mektubu gönderdiğini ve savaş sonrasında da CANİK’in Ukrayna ordusunun ulusal ağır makineli tüfeği olarak kullanılması istikametinde projeleri olduğunu aktardı.

Aral, CANİK’in Malezya donanmasına ilişkin atak botlarını silahlandırdığını, Azerbaycan’da ise ağır makineli tüfekler ve entegrasyon tahlilleri sunduğunu söz etti.

Didem Aral, farklı kalibre ve fonksiyonlara sahip tüm silah ailesini kendi bünyelerinde ürettiklerinin altını çizerek “Teslimat sürelerindeki süratimiz, başka rakiplerimizin çok çok önüne geçmemizi sağlıyor” kelamlarıyla CANİK’i dünya çapındaki öteki markalarla rekabette öne çıkaran konuları da belirtti.

CANİK’LE 5 YILDA 12 ÖDÜL

CANİK atış kadrosu kaptanı ABD’li Nils Jonasson, firmanın Shot Show fuar alanındaki standında silah meraklılarıyla ile bir ortaya geldi.

Son 5 yılda CANİK ismine milletlerarası karşılaşmalara katıldığını söyleyen ve şimdiye kadar 12 ödül kazanan Jonasson, Ekim 2023’te IDPA (Uluslararası Savunma Atıcılığı Birliği) Dünya Şampiyonu oldu.

Bugüne kadar CANİK’in SFx platformunu kullanarak yarışan Jonasson, yeni TTI Combat modelini “Namlu önüne takılan ve çarçabuk sökülebilen kompensatör sayesinde silah en az savrulma ile çok hoş ve düz atış yapıyor. Temizlenmesi de kolay” kelamlarıyla anlattı.

CANİK standını gezen fuar iştirakçileri, güçlü, fonksiyonel ve daha az bakım isteyen CANİK silahlarının çok kıymetli modifikasyonları gerektirmeden en üst seviye özellikleri standart olarak sunduğu için tercih ettiklerini vurguladı.

CANiK ve bağlı olduğu Samsun Yurt Savunma (SYS) Küme Şirketleri, bu yıl 12’si yurt dışında olmak üzere toplam 14 milletlerarası fuara katılacak. Bu kapsamda firmanın, şubatta Suudi Arabistan’daki World Defence Show ve Almanya’da Enforce Tac ve IWA fuarları akabinde ABD, Fransa, Afrika, Malezya, Polonya ve Pakistan üzere ülkelerde stant açması bekleniyor.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/canik-te-hedef-abd-guvenlik-guclerine-tabanca-uretmek/304614

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!