reklam

BRICS ülkelerinde milyoner nüfusu hızlanacak

featured

Yatırım yoluyla vatandaşlık ve oturum danışmanlık şirketi Henley & Partners ve global varlık istihbarat şirketi New World Wealth tarafından hazırlanan BRICS Varlık Raporu yayınlandı.

Rapora nazaran dünyanın önde gelen gelişmekte olan ekonomilerinin oluşturduğu kümede, 1 milyon doların üzerinde yatırım yapılabilir varlığa sahip 1,6 milyon kişi ve 549 milyarder bulunuyor.
Ayrıca Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan özgün BRICS kümesi, bu ay yeni Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) üyeleri Mısır, Etiyopya, İran, Suudi Arabistan ve BAE’nin iştirakiyle kıymetli ölçüde yeni finansal güç ve jeopolitik nüfuz kazandı.

BRICS bloku artık dünya nüfusunun yüzde 45’inden fazlasını temsil ederken, satın alma gücü paritesine (PPP) nazaran global GSYH’nin G7 ülkelerinden daha büyük bir hissesini oluşturuyor. G7 ülkeleri yüzde 30, BRICS bloku ise yüzde 36 hisseye sahip.

BRICS’in artık global iktisatta hayli tesirli bir oyuncu olduğunu söyleyen Henley & Partners Türkiye Yöneticisi Burak Demirel, “Enerji kaynakları nedeniyle tarihî olarak çok kıymetli olan bölge, artık daha çeşitlendirilmiş bir ekonomik rol üstleniyor. Başka taraftan MENA’nın BRICS’e artan iştiraki, dünya çapındaki yatırımcılar için, süratle büyüyen tüketici pazarlarına erişim, stratejik coğrafik pozisyonlanma ve eşsiz kültürel ve iş ortamları sunarak bölgenin ötesinde bir imkanlar alanı açıyor” dedi.

reklam

Çin varlık artışında başkan

Rapor, son 10 yılda Çin’de özel varlığın yüzde 92 üzere dikkat cazip bir oranda artığını, şu anda 100 milyon dolardan fazla yatırım yapılabilir varlığa sahip 2,352 milyoner (santi-milyoner) ve 305 milyarder dahil olmak üzere 862.400 milyonere konut sahipliği yaptığını ortaya koyuyor. Hindistan, binden fazla santi-milyoner, 120 milyarder dahil olmak üzere 326.400 milyoner ve son 10 yılda yüzde 85 oranında artan varlık artışı ile ikinci sırada yer alıyor.

BAE’nin milyoner nüfusu da 2013’ten bu yana yüzde 77 oranında arttı ve Orta Doğu’nun önde gelen varlık merkezi olan ülke bugün 300’den fazla santi-milyoner de dahil olmak üzere 116.500 milyonere mesken sahipliği yapıyor. Son on yılda Suudi Arabistan ve Etiyopya’da da güçlü özel varlık artışları görülürken, milyoner nüfusları sırasıyla yüzde 35 ve yüzde 30 oranında arttı.

“Hindistan varlık büyümesinde önder olacak”

Önümüzdeki on yılın özel varlık büyüme iddialarının de yar aldığı raporda, Hindistan 2033 yılına kadar kişi başına düşen varlıkta yüzde 110 artış öngörüsüyle BRICS kümesinde başı çekiyor. Önümüzdeki 10 yıl içinde kişi başına düşen varlığın yüzde 105’in üzerinde artması beklenen Suudi Arabistan ikinci sırada yer alırken, onu yüzde 95 ile BAE takip ediyor. Çin’in yüzde 85, Etiyopya’nın yüzde 75, Güney Afrika’nın yüzde 60 ve Mısır’ın yüzde 55 ile önümüzdeki on yıl içinde yüzde 50’nin üzerinde bir varlık artışına sahip olacağı kestirim ediliyor.

En varlıklı BRICS kenti

Gruptaki en varlıklı 10 kentten beşine sahip Çin’in başşehri Pekin, 347’si santi-milyoner, 42’si milyarder olmak üzere 125 bin 600 milyonere konut sahipliği yapıyor ve en varlıklı BRICS kenti olarak tepede yer alıyor. Çabucak gerisinden 322’si santi ve 39’u milyarder olmak üzere 123.400 yerleşik HNWI ile Şangay geliyor. Birinci 10’a giren başka üç Çin kenti ise 50 bin 300 milyoner ile Shenzhen, 31 bin 600 ile Hangzhou ve 24 bin 500 ile Guangzhou.

BAE ve Hindistan’ın birinci 10’da ikişer kenti bulunuyor. 212’si santi-milyoner ve 15’i milyarder olmak üzere 72 bin 500 milyonerin yaşadığı Dubai, üçüncü sırada yer alıyor. Hindistan’ın en büyük megakenti ve fiili finans merkezi olan Mumbai, 58 bin 800 yerleşik milyoner ile 4. sırada yer alırken, ulusal başşehri Delhi 7. sırada yer alıyor.

8. sırada bulunan Rusya Federasyonu’nun başşehri Moskova, birinci 10’da yer alan ve son on yılda milyoner nüfusu azalan tek kent.

Gelecekte hangi BRICS merkezi zenginliğin merkezi olacak?

BRICS Varlık Raporu’ndaki özel bilgilere nazaran, 2024 yılı için BRICS En Güçlü 10 Kent listesine giremeyen lakin önümüzdeki on yıl içinde bilhassa güçlü yüzde 80’den fazla servet artışı yaşaması beklenen beş kent var.

Gelişen teknoloji bölümü nedeniyle “Hindistan’ın Silikon Vadisi” olarak isimlendirilen Bengaluru, şu anda yaklaşık 13.200 milyonere mesken sahipliği yapıyor ve bu sayının 2033 yılına kadar 30.000’in üzerine çıkması bekleniyor. Bu Bengaluru’yu BRICS bloğunun en süratli büyüyen kentlerinden biri haline getirirken, önümüzdeki 10 yıl içinde varlık artışının yüzde 125 olacağı kestirim ediliyor.

BAE’deki Sharjah ile Suudi Arabistan’daki Riyad ve Cidde’nin de izlenmesi gereken kentler olduğunu söyleyen New World Wealth Araştırma Müdürü Andrew Amoils, “Dubai ve Abu Dabi’den çok daha az özel varlığa sahip olmasına karşın, Sharjah’ın milyoner nüfusu yüzde büyüme açısından bu iki kentten biraz daha süratli artıyor. Şu anda emirlikte 4.100 HNWI yaşıyor ve bu sayının 2033 yılına kadar yüzde 120’lik bir büyüme ile 9.000’in üzerine çıkması bekleniyor. Birebir halde Cidde ve Suudi Arabistan’ın başşehri Riyad da önümüzdeki on yıl içinde yüzde 100 ve yüzde 90’lık büyüme oranlarıyla milyoner patlaması yaşayacak üzere görünüyor” dedi.

Amoils, Güney Afrika’nın ‘Ana Şehri’ Cape Town’ın da HNW sakinlerinin akınına uğrayacağını ve mevcut 7.400 milyoner nüfusunun önümüzdeki 10 yıl içinde yüzde 85 artarak 2033 yılında 13.500’e ulaşacağını belirtti.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/brics-ulkelerinde-milyoner-nufusu-hizlanacak-2346981

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!