reklam

AYM, e-ticaret kanununu bir kere daha tescilledi

featured

Hürriyet’ten Emre Yapıt’ın haberine nazaran, e-ticaretin devlerini yakından ilgilendiren Danıştay’ın iptal talebi Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) takıldı. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve e-ticaret kesiminde yerli firmaları ve küçük esnafı korumak için geçtiğimiz yıl sunulan kanun teklifi, beş partinin oy birliğiyle TBMM’de kabul edilerek yasalaşmıştı. Kanun geçen yılın başında yürürlüğe girdi. Buna nazaran, Trendyol üzere elektronik ticaret platformları kendi markalarını satamayacak. Ayrıyeten net süreç hacmi 10 milyar TL’nin üzerinde olan platformların elde ettiği dataları de yalnızca ‘aracılık’ hizmetleri için kullanacağı yasal garantiye alındı.
Ek olarak yasa ile birlikte net süreç hacmi 10 milyar TL’yi aşan firmalara lisans alma mecburiliği getirildi.

HANGİ HUSUS İÇİN BAŞVURDU

Ancak, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) akabinde Danıştay’ın da tüketicileri ve rekabeti müdafaayı amaçlayan bu yasanın birtakım hususların iptali için AYM’ye müracaatta bulunduğu ortaya çıktı. Buna nazaran Danıştay’ın müracaatında “Elektronik ticarette haksız ticari uygulamada bulunulamaz. Elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcının, aracılık hizmeti sunduğu elektronik ticaret hizmet sağlayıcının ticari faaliyetlerini kıymetli ölçüde bozan, makul karar verme yeteneğini azaltan yahut belli bir kararı almaya zorlayarak olağan kaidelerde taraf olmayacağı bir ticari bağın tarafı olmasına sebep olan uygulamalarının haksız olduğu kabul edilir” hususunun iptali istendi.

DEV FİRMALARA LİSANS FİYATI İÇİN DE TALEP

reklam

Danıştay ayrıyeten yıllık net süreç hacmi 10 milyar TL’yi aşan firmalara lisans alma ve 10 milyar TL ile 60 milyar TL’lik yıllık net süreç hacmi ortasında kademeli formda lisans fiyatı ödeme yükümlülüğü getiren unsurun de iptalini istedi. Danıştay’ın başvurusunu kıymetlendiren AYM, CHP’nin müracaatında olduğu üzere, Danıştay’ın başvurusu ile ilgili de ret kararı verdi.

MECLİS’TE SAVUNMUŞTU

Düzenleme Meclis’te tüm partilerin dayanağını almıştı. Periyodun Ticaret Bakanı Mehmet Muş’u yasanın ehemmiyetinden dolayı kutlayan CHP, daha sonra yasanın yürürlüğe girmesi ile müracaat mühletinin dolmasına bir gün kala ‘iptal’ talebi ile AYM’ye gitmişti. Akabinde devrin CHP Küme Başkanvekili Engin Altay’ın açıklamaları ile DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener’in CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu arayarak yasanın AYM’ye taşınmasına aracı olduğu ortaya çıkmıştı.

Başvuru ile ilgili ret kararı veren AYM’nin gerekçeli kararında kanunun, elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcılara nazaran zayıf pozisyonda bulunan ve çoğunlukla küçük ve orta ölçekli işletme niteliğinde olan elektronik ticaret hizmet sağlayıcıların rekabet gücünü koruyarak, varlıklarını sürdürebilmelerine imkan tanıdığına hükmedilmişti. Ayrıyeten kanunla tüketicilerin korunduğu da söz edilmişti. AYM, kanunun elektronik ticaret piyasasının ulusal iktisadın gereklerine ve toplumsal hedeflere uygun yürümesi ile elektronik ticaret dalının inançlı, sağlıklı ve tertipli işleyişinin sağlanması ve rekabet ortamının korunması emeliyle anayasal bağlamda kamu faydasına dayalı legal bir emelinin bulunduğunu da tabir etmişti.

TRENDYOLMİLLA ARTIK KENDİ YOLUNDA DEVAM EDİYOR

Yürürlükte olan yasal düzenleme ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ticaret Bakanlığı, e-ticaret kanununun yerli üreticiyi köleleştirmekten kurtardığını birebir vakitte tüketicinin de korunmasını sağladığına dikkat çekti. Öte yandan yasal düzenleme kapsamında 1 Ocak 2024 prestiji ile bir Trendyol markası olan Trendyolmilla eserleri Trendyol üzerinden satılamıyor. Bu kapsamda Trendyolmilla eserleri Trendyolmilla uygulaması ve trendyol-milla.com üzerinden tüketici ile buluşacak. Trendyol Kümesi Lideri Çağlayan Çetin ve Trendyol Kümesi CEO’su Fazilet İnan, kasım ayında gazetecilere yaptığı açıklamada “Trendyolmilla ihracatta çok kıymetli bir çıpa. Birden fazla zelzele bölesinden 400 üretici bu marka için üretim yapıyor Üretimi azaltmadan mümkün olduğunca yurtdışına yönlendirmeye çalışacağız” tabirlerini kullanmıştı.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/aym-e-ticaret-kanununu-bir-kez-daha-tescilledi/305531

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!