reklam

Borrell: Tek tahlil İsrail’e siyasi baskı uygulamaktır

Josep Borrell, AB ülkelerinin dışişleri bakanları toplantısının akabinde düzenlediği basın toplantısında, İrlanda ve İspanya tarafından İsrail-AB İştirak Mutabakatının gözden geçirilmesi talebinin birinci kere görüşüldüğünü aktardı.

Bakanların, Gazze’deki durumu görüşmek ismine İsrail ile daha fazla temas halinde olma konusunda mutabık kaldığını kaydeden Borrell, mutabakatın askıya alınmasına dair karar çıkmadığını, bahsin tartışılmaya devam edileceğini söyledi.

Borrell, tarafları dinlemek ismine bir sonraki AB dışişleri bakanları toplantısına İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz ile Filistin’in yeni başbakanı Muhammed Mustafa’nın davet edilebileceğini lisana getirdi.

AB’nin İsrail’e baskı yaptığını vurgulayan Borrell, “Bizim tarafımızdan, bu durumun kabul edilemez olduğunu anlamalarını sağlamak için İsrail’e siyasi ve diplomatik baskı yapılıyor. AB’deki tüm siyasi önderlerimiz her vakit bunu söylüyordu ve bugün de bu durumun kabul edilemez olduğu konusunda net bir fikir birliği vardı. Tek tahlil, İsrail’e siyasi baskı uygulamaktır.” diye konuştu.

reklam

“Gazze’ye karadan erişim kolaylaştırılmalı” vurgusu

Birleşmiş Milletler Dünya Besin Programının (WFP) Gazze için hazırladığı rapora işaret eden Borrell, bu rapora nazaran nüfusun yüzde 70’inin açlık riski altında olduğunu söyledi.

Borrell, Kıbrıs Adası üzerinden Gazze’ye gemilerle insani yardım taşınmaya devam edilmesi lakin bölgeye kara yolundan erişimin de İsrail tarafından kolaylaştırılması gerektiğini vurguladı.

“Hiçbir vakit utangaç olmadım ve Gazze’ye elimizden gelen her biçimde yardım etmekten yanayım.” formunda konuşan Borrell, yardımların havadan ve deniz yolundan ulaştırılması yerine karadan sağlanmasının daha kolay ve süratli olacağının altını çizdi.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/borrell-tek-cozum-israil-e-siyasi-baski-uygulamaktir-2349563

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!