reklam

Yeniköy Kemerköy termik santralinde kompost tesisine onay

Kenan GÜRBÜZ’ün özel haberi

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan ve IC İÇTAŞ ile LİMAK Güç tarafından işletilen Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’nin Atık Bertaraf, Geri Kazanım ve Depolama Tesislerinin yer alacağı “Kompost Tesisleri Projesi” için ÇED gerekli değildir onayı verdi.
Bakanlığın sayfasında yer alan açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Muğla ili Milas ilçesi Türkevleri ve Bağdamları mahalleleri mevkiindeki Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılması planlanan Kompost Tesisleri Projesi ile ilgili olarak bakanlığımıza sunulan PTD Evrakı incelenmiş ve değerlendirilmiştir. ÇED Yönetmeliği’nin 17. hususu mucibince Kompost Tesisleri Projesi’ne Valiliğimizce ‘Çevresel Tesir Değerlendirmesi Gerekli Değildir’ kararı verilmiştir.”

reklam

MADEN ALANLARI TEKRAR TABİATA KAZANDIRILACAK

Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. tarafından bakanlığı gönderilen dosyada proje hakkında şu bilgilere yer verildi:

“Söz konusu faaliyet ile Kemerköy Termik Santrali Toplumsal Tesisleri’nde 1 adet, Yeniköy Termik Santral Sahası’nda 1 adet ve Yeniköy Linyit İşletmesi’nin yemekhanesinde 1 adet olmak üzere toplam 3 adet kompost makinesinin kurulması ve işletilmesi planlanmaktadır.

Planlanan proje ile yemek öncesi atıklar ve çam, pürçek, bahçe atıkları üzere biyobozunur atıklar kullanılarak kompost üretimi gerçekleştirecektir.

Oluşacak kompost Linyit İşletmesi’nde yer alan maden alanlarının tabiata tekrar kazandırma çalışmaları kapsamında ağaç dikimi faaliyetlerinde kullanılacaktır.

Proje kapsamında kompost imalinde tesislerin kendi bünyesinde oluşacak atıklar kullanılacak olup dışarıdan rastgele bir atık alımı gerçekleştirilmeyecektir. Kompost imal yolları içerisinden işbu proje kapsamında sıcak kompost prosedürü kullanılacaktır.”

TERMİK SANTRALLERİN ÇALIŞANI PROJEDE VAZİFE ALACAK

Projenin arazi hazırlık-inşaat evresi ve işletme etabında çalışacak işçiler Kemerköy Termik Santrali, Yeniköy Termik Santrali ve Linyit İşletmesi çalışanlarından istihdam edilmesi planlanıyor. Proje kapsamında mevcut tesislere ilişkin işçilerle çalışma yapacağından ek bir işçi kullanılmayacak ve bu sebeple proje kapsamında çalışanlardan kaynaklı atık oluşumu beklenmiyor.

Yatırım maliyetinin tamamı yatırımcı firmanın öz kaynaklarından karşılanacak.

Kompost Tesisleri Projesi’nin işletilmesi, gerekli tüm bakımların yapılması ile 10 yıl sürecek. Planlanan teknolojik revizyonlar ile işletme mühletinin 20 yıla çıkarılması hedefleniyor.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/yenikoy-kemerkoy-termik-santralinde-kompost-tesisine-onay/307675

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!