reklam

Bayraktar: Bu yıl güçte yeni keşifler bekleniyor

Enerji ve Doğal KaynaklarBakanlığı tarafından yapılan açıklamaya nazaran, Bayraktar, İstanbul’da Rami Kütüphanesi’nde gençlerle bir ortaya geldi.

Bayraktar, petrol ve doğalgaz keşiflerinden güçte tam bağımsızlığa, nükleer güçten lokal seçimlere kadar birçok hususta açıklamalarda bulundu.

Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için öz kaynak aramalarının artırılması gerektiğine işaret eden Bayraktar, şu değerlendirmede bulundu:

“Petrolü, doğalgazı, kömürü aramamız lazım. Madenleriniz varsa, altın varsa, bakır varsa, çinko varsa bunları arayıp bulup üretmemiz lazım. Cumhurbaşkanı’mızın ortaya koyduğu 2053 vizyonunda, amaçlardan bir tanesi Türkiye’nin güçte dışı bağımlılığını bitirmek. Bu o kadar büyük bir gaye ki bu Türkiye’nin çehresini, hepimizin geleceğini etkileyecek. Onun için bizim gecemiz gündüzümüz, bütün motivasyonumuz Türkiye’nin kesinlikle dışa bağımlılığını kırmak. 2024’te Gabar’da ümitli olduğumuz, Hakkari’de ümitli olduğumuz arama sondajımız olacak. Karadeniz’de çok değerli 3 lokasyonda 2024 içerisinde arama yapacağız. İnşallah bunların hepsinden lakin kesinlikle inanıyoruz ki bunlardan biz yeni keşif açıklayacağız.”

reklam

Bayraktar, 2020’de Sakarya Gaz Alanı’nda Cumhuriyet tarihinin en büyük doğalgazı keşfinin yapıldığını anımsatarak, kelam konusu alandan 1,4 milyon hanenin doğalgaz muhtaçlığına denk gelen 3,5 milyon metreküp doğalgazın tüketildiğini kaydetti.

Mersin Akkuyu’da nükleer santral inşaatının devam ettiğini aktaran Bayraktar, “4 reaktörle Türkiye’nin gücünün yüzde 10’unu daha çevreci, sıfır emisyonla karşılayacağız. Önümüzdeki 4-5 yılda tamamını devreye alacağımız büyük bir proje Türkiye’yi nükleer lige sokacak bir çalışma devam ediyor” tabirlerini kullandı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/bayraktar-bu-yil-enerjide-yeni-kesifler-bekleniyor-2349287

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!