reklam

Bakan Işıkhan: İstihdam ve iş gücünde tarihi dorukları yakaladığımız bir süreçteyiz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Önümüzdeki ay açıklanacak bilgilerde inşallah çok hoş sonuçları daima birlikte göreceğiz. Bunu bir müjde olarak söylüyorum. İstihdam ve iş gücünde en güzel dataları elde ettiğimiz, tarihi dorukları yakaladığımız bir sürecin içindeyiz.” dedi.

Işıkhan, Bursa’da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Sivil Toplum Kuruluşları ile Buluşma” programında yaptığı konuşmada, bakanlık olarak ülkenin dört bir yanında sivil toplum kuruluşları, esnaf ve iş insanlarıyla bir ortaya geldiklerini, toplantılarda toplumsal ve çalışma hayatına dair hususlarda kıymetli fikir alışverişlerinde bulunduklarını söyledi.

Tüm paydaşların fikirlerine değer verdiklerini vurgulayan Işıkhan, “Milletimizin bizleri göreve layık gördüğü birinci günden bu yana, Cumhurbaşkanı’mız, başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde, ‘yaptık, oldu’ anlayışıyla değil, ‘Daha uygununu nasıl yapabiliriz?’ yaklaşımıyla çalışıyor ve milletimize hizmet ediyoruz.” sözünü kullandı.

Esnaf, çiftçi, memur, teşebbüsçü fark etmeksizin her ölçekte “Üretime, istihdama ve kalkınma sürecine benim de bir katkım olsun” diyen herkese içtenlikle takviye verdiklerini anlatan Işıkhan, şöyle devam etti:

reklam

“Attığımız adımların sonuçlarını günbegün çalışma hayatında ve istatistiklerde görüyoruz. İstihdam ve iş gücü bilgilerimiz ülkemizin ekonomik bakımdan sağlamlığını yansıtan değerli göstergelerdir. Önümüzdeki ay açıklanacak bilgilerde inşallah çok hoş sonuçları daima birlikte göreceğiz. Bunu bir müjde olarak söylüyorum. İstihdam ve iş gücünde en düzgün dataları elde ettiğimiz, tarihi tepeleri yakaladığımız bir sürecin içindeyiz. 2023 yılı istihdam ve iş gücü dataları martta açıklanacak. Öncü göstergeler mart ayında hem genelde hem bayanlarda hem de gençlerde 2002 yılından bu yana en yüksek iş gücüne iştirak oranları ve istihdam oranlarının ortaya çıkacağına işaret ediyor. Tekrar tıpkı halde son 22 yılın en düşük işsizlik oranına ulaşacağımızı öngörüyoruz.”

“KARŞILAŞTIĞIMIZ HER TÜRLÜ OLUMSUZ BADİREYİ ALNIMIZIN AKIYLA ATLATMAYI BAŞARDIK

Bakan Işıkhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde 9 Şubat’ta hayata geçirilen “İş Pozitif-Kadın İstihdam Projesi” ile 2 haftada 15 binden fazla bayanın İŞKUR aracılığıyla işe yerleştirildiğini bildirdi.

Kadın istihdamına ehemmiyet verdiklerini anımsatan Işıkhan, “Çalışma hayatına iştirakin ve istihdamın artması, iş imkanlarının genişlemesi ve ülkemizin istikrarlı büyümesinin bir yansımasıdır. Bundan sonra da tıpkı halde çalışma hayatında daha fazla fırsat ve iştirak için uğraşlarımızı sürdüreceğiz. Her kesitten vatandaşlarımızın iş gücüne iştirakine dayanak olacak siyasetleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. Prensipli, tarafsız ve adil bir anlayışla yürüttüğünüz başarılı çalışmalar; kent ve bölge insanımız için çıkar kapısı olduğu üzere ülke ekonomimize de çok kıymetli katkılar sunmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Şehirlerin kaynaklarını güçlü ve verimli halde kullanarak potansiyelini harekete geçirmek zorunda olduklarını belirten Işıkhan, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı’mız, önderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde ortaya koyduğumuz ‘Türkiye Yüzyılı’ gayelerimiz doğrultusunda hükümet olarak sivil toplumla ve iş dünyasıyla yakaladığımız ahengi sürdüreceğiz. Elbet ki geçmişten bugüne sergilediğimiz bu işbirliği sayesinde, karşılaştığımız her türlü olumsuz badireyi alnımızın akıyla atlatmayı başardık. Son periyotta yaşadığımız aksiliklere karşın birlikte hareket ettiğimizde ve dayanışmayı güçlendirdiğimizde millet olarak sarsılmaz bir yapıya büründüğümüzü net formda gördük.”

Yerel seçimlerin değerine değinen Işıkhan, “AK Parti, belediyecilikte rüştünü ispatlayarak milletin teveccühünü kazanmış bir önderin öncülüğünde, 2004’ten beri ülkemizde belediyecilik destanı yazmaktadır. Ülkemizde, temel belediyecilik hizmetlerinden dahi yoksun kalmış kentlerimizin bu boşluğu, tevazu, samimiyet ve çabayla çalışan AK Parti’li belediye liderleri tarafından doldurulmuştur.” sözlerine yer verdi.

“İNŞALLAH ÇİFTÇİLERİMİZİN MAĞDURİYETLERİNİ ÇÖZMÜŞ OLACAĞIZ”

Işıkhan, Cumhur İttifakı takımlarının ülkenin her noktasında gerçek belediyeciliği yaşatmak için hazır ve kararlı olduğunu lisana getirerek, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın 31 Mart’ta da yeniden ipi göğüsleyeceğini vurguladı.

Bursa’nın belediyecilikte Türkiye’ye örnek olduğunu belirten Işıkhan, “Bursa’mızın muhtaçlık duyduğu vizyon, Alinur Aktaş başkanımızda vardır. Bursa, yerli ve ulusal aracımız Togg’un milletimizle buluştuğu kent olarak ismini kalkınma tarihimize altın harflerle yazdırmıştır. Bursa’nın tarihine, tabiatına, kültürel bedellerine, endüstrisine, iş dünyasına ve insanına sahip çıkacak, Bursa’yı her alanda ileriye taşıyacak olan irade, tekrar önderimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu iradedir.” diye konuştu.

Işıkhan, Bursa’nın Yenişehir ilçesinde çiftçilerin ziraat odası kayıtlarıyla ilgili sorun yaşaması üzerine hususun tahlili için çalışma başlattıklarını tabir ederek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Özellikle Yenişehir Ziraat Odasına bağlı yaklaşık 5 bin çiftçimizin, 2015 sonrası sigortalılık hizmetlerinin iptal edildiğini ve birtakım çiftçilerimizin emeklilik şartlarını kaybettiklerini öğrendik. Sıkıntıyı öğrenir öğrenmez tahlil için derhal Toplumsal Güvenlik Kurumuna husus hakkında çalışma yapmaları talimatı vermiştim. Buradan da Bursalı çiftçi kardeşlerime muştuyu vermek istiyorum. Mevzunun, çiftçilerimizin mağduriyetine sebebiyet vermemesi için 2015 tarihine kadar, Tarım Bağ-Kur kapsamında hizmeti olanların, sigortalılıklarının bu tarihten sonra devam ettirilmesinde, Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüğü kayıtları da temel alınacaktır. Ziraat Odası kaydı iptal edilen çiftçilerimizin, kayıtlarını Tarım ve Orman Müdürlüklerine getirmeleri halinde sigortalılıklarının devamını sağlayacağız. Bu yolla inşallah çiftlilerimizin mağduriyetlerini çözmüş olacağız.”

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş da sivil toplum kuruluşlarının ülkeye paha kattığını anlatarak, “Cumhurbaşkanı’mızın öncülüğünde elde ettiğimiz tüm başarılara akılcı siyasetler sayesinde kalkınma amaçlarımıza sağladığımız takviyelerle ulaştık. Ülkemizin istikrarı ve gelişimi için yılmadan, yorulmadan gayret eden Türkiye’yi daha da ileriye götürmek ismine emek veren tüm sivil toplum kuruluşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise Bursa’nın dinamik bir kent olduğunu belirterek, 3 milyonun üzerinde nüfusa konut sahipliği yaptığını kaydetti.

Aktaş, Bursa’nın Güney Marmara’nın üretim üssü olduğuna dikkati çekerek, “Bursa bir sanayi kenti. Bursa kadim medeniyetimize mesken sahipliği yapması hasebiyle de değerli bir turizm destinasyonu. 125 kilometre deniz kıyısı, 162 kilometre göl kıyısıyla kıymetli bir nirengi noktası.” diye konuştu.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/bakan-isikhan-istihdam-ve-is-gucunde-tarihi-zirveleri-yakaladigimiz-bir-surecteyiz/307684

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!