reklam

Altın yükselişini genişletti

Külçe Perşembe günü ons başına 2.164,78 dolara yükseldi ve son yedi seansta yüzde 6’dan fazla bedel kazandı. Cuma günü erken süreçlerde pek fazla değişmedi ve Ekim ayından bu yana en büyük haftalık yararını gerçekleştirme yolundaydı.

Aralarında Gregory Shearer’ın da bulunduğu JPMorgan Chase & Co. analistleri bir notta, değerli metalin sert yükselişinin “yoğunluğu açısından bizi şaşırttığını ve Döviz ve kur piyasalarından gelen ipuçlarını geride bıraktığını” söyledi.

Analistler, yatırımcıların fiziki takviyeli altın Borsa yatırım fonlarındaki varlıklarının düşmeye devam ettiğini, Şangay’da süreç gören külçenin priminin ise Londra fiyatları karşısında daralmaya devam ettiğini belirtti. Bu göz önüne alındığında, bu hafta altını üst hakikat iten akış fizikî olmaktan çok finansal görünüyor.

Geçen hafta Fed’in borçlanma maliyetlerini ne vakit azaltmaya başlayacağına dair görünümde kıymetli bir değişiklik olmadı.

reklam

Başkan Jerome Powell, merkez bankasının faizleri düşürmeye başlamak için muhtaçlık duyduğu inanca yaklaştığını öne sürdü. Powell Perşembe günü Senato Bankacılık Komitesi’nin sorularını yanıtlarken, “Enflasyonun yüzde 2’de sürdürülebilir bir biçimde hareket edeceğinden daha fazla emin olmayı bekliyoruz. Bu itimadı elde ettiğimizde – ki bundan çok uzakta değiliz – kısıtlama düzeyini geri çekmeye başlamak uygun olacaktır” dedi.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/altin-yukselisini-genisletti-2349005

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!