reklam

Kartlı süreç adetlerinde yeni rekor

Kartlı harcamalar son devirde iktisat kamuoyunun en çok odaklandığı alanlardan biri olurken, son datalar kartlı harcamalardaki ivmenin devam ettiğine işaret etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) datalarına nazaran, 8 Mart haftasında banka ve kredi kartı süreç adedi 324 milyonu aştı. Son rekor yılbaşından evvel klâsik olarak alışveriş haftası olan 29 Aralık haftasında kaydedilmişti.

Verilere nazaran en ağır süreç yapılan segment 111 milyon adetle market ve alışveriş merkezleri oldu.

Harcama meblağlarında da yüksek düzeyin devam ettiği görüldü. TCMB bilgilerine nazaran 8 Mart’ta banka ve kredi kartı harcamaları 251,9 milyar TL oldu. Bir evvelki hafta kartlı harcamalarda 262,6 milyar TL ile rekor kaydedilmişti.

reklam

Kredi kartlarına düzenlemeler başladı

Kredi kartlarıyla ilgili çalışmalar devam ederken, mahallî seçim öncesi resmi bir düzenleme gelmeden, bankaların sınırlamaları hayata geçmeye başladı. BDDK’nın yetki alanındaki düzenleme ile ilgili resmi bir yazışma olmamakla birlikte, bankaların kredi kartı nakit avans limitlerinin şu an için kart limitinin yüzde 25’iyle sınırlandırdıkları belirtiliyor.

Bununla birlikte bankaların alışverişlerde kurumların yaptıkları taksite “ek taksit” uygulamasına da son verdikleri öğrenildi.

Bazı bankaların seçim sonrasında gelebilecek limit sınırlamalarına rağmen evvelce yaptıkları limit artışı uygulamasını sürdürmemeleri konusunda kelamlı olarak uyarıldığı da vurgulandı. Limit artışlarının maaş beyanları ile hudutlu olmasının gerektiği hatırlatılırken, buna uymayan bankalara üstü kapalı ikaz gittiği de aktarıldı.

Seçim sonrasında yazılı olarak yapılacak düzenlemeyle birlikte kart harcamalarının denetim altına alınması için farklı seçeneklerin de düşünüldüğü, lakin adımların mutlaklık kazanmadığı belirtiliyor.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/kartli-islem-adetlerinde-yeni-rekor-2349421

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!