reklam

Altın kritik haftaya düşüşle başladı

Spot altının ons fiyatı bu sabah yüzde 0,4 düşüşle 2,148 dolar düzeylerinde seyrediyor. Altın, geçen haftayı yüzde 1,1 düşüşle tamamlamıştı.

Bu hafta Çarşamba günü açıklanacak Fed faiz kararı altının hareketinde belirleyici olacak. Faiz oranlarında bir değişiklik beklenmezken ‘dot plot’ olarak bilinen noktasal grafiklerde faiz indirimlerine dair beklentiler takip edilecek.

Fed yetkilileri Aralık ayında bu yıl için 3 faiz indirimi öngörmüş lakin son gelen ve iddialardan yüksek enflasyon dataları piyasada bu yıl için faiz indirim beklentilerinin azalmasına neden olmuştu.

Gram altın ise bu sabah yüzde 0,2 artışla 2,230 TL’den süreç görüyor.

reklam

Bakır fiyartları ise geçen hafta yüzde 5,7’lik yükselişle bir yılın en yüksek düzeyine çıkması sonrası Çin talebine yönelik tasalarla düşüşte. Çin’de sanayi üretimi, birinci 2 ayda geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 7 arttı. Gayrimenkul yatırımları ise geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 9 azalırken 21 aydır devam eden düşüşünü sürdürdü.

Londra Metal Borsası’nda bakır fiyatları ton başına yüzde 0,4 düşüşle 9,035 dolardan süreç görüyor.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/altin-kritik-haftaya-dususle-basladi-2349503

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!