reklam

Altın ABD enflasyon verisini bekliyor

Külçe, geçen hafta neredeyse yüzde 5 oranında yükselerek üst üste dört gün boyunca nominal olarak yüksek bir düzeye ulaştıktan sonra Pazartesi günü dar bir aralıkta süreç gördü. Cuma günkü kazanımlar, işsizlik oranının iki yılın en yüksek düzeyinde olduğunu gösteren ABD bilgileriyle desteklendi; bu da doların ve 10 yıllık Hazine tahvil getirilerinin düşmesine yardımcı oldu.

Altın Mart ayında yükselişe geçti ve Fed’in faiz indirimine ne vakit başlayacağına dair görünümde büyük bir değişiklik olmadığı göz önüne alındığında bu atak birtakım yatırımcıları şaşırttı. Geçen hafta kongrede yaptığı konuşmada Lider Jerome Powell, merkez bankasının borçlanma maliyetlerini düşürmeden evvel enflasyonun yüzde 2 gayesine gerçek ilerlediği için “biraz daha fazla kanıta” gereksinimi olduğunu vurguladı. Siyaset yapıcılar da misal açıklamalarda bulundu.

Spot altın, geçtiğimiz haftanın en yüksek düzeyi olan 2.195,15 doların akabinde New York saati ile 11:16’da yüzde 0,1 artışla ons başına 2,182,05 dolara yükseldi. Gümüş, platin ve paladyumun hepsi yükseldi.

reklam

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/altin-abd-enflasyon-verisini-bekliyor-2349190

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!