reklam

Almanya’da sanayi üretimi Nisan’dan bu yana birinci sefer arttı

Almanya’nın sanayi üretimi Ocak ayında dokuz aydan bu yana birinci defa artış gösterdi.

Almanya’da Ocak ayında sanayi üretimi bir evvelki aya nazaran yüzde 1 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi artışın yüzde 0,6 olması istikametindeydi. Yıllık olarak ise sanayi üretimi yüzde 5,5 daraldı. Bu dataya ait beklenti üretimin yüzde 4,8 daralması istikametinde oluşmuştu.

İmalat endüstrinde kimya, besin ve makine üretimi artarken, araba üreticileri keskin bir düşüş yaşadı.

Almanya’nın imalat dalının uzun vadeli bir gerilemeden kurtulmaya çalıştığı bir devirde, genel üretim düzeyi 2020’den bu yana en düşük düzeye yakın seyrediyor.

reklam

Perşembe günü yapılan bir açıklama, fabrika siparişlerinin Aralık ayındaki yükselişin akabinde Ocak ayında keskin bir düşüş gösterdiğini ortaya koymuştu.

Almanya, 2023 yılında gayrisafi yurtiçi hasılası azalan tek G-7 ülkesi olurken, düşük performansı 20 ülkeli Euro Bölgesi’ni de olumsuz etkiledi.

Bundesbank, 2023’ün son üç ayındaki yüzde 0,3’lük düşüşün akabinde birinci çeyrekte daralma ihtarında bulundu. Bu, pandemiden bu yana birinci resesyon manasına gelse de merkez bankası önemli bir gerileme öngörmüyor.

Son günlerde birçok ekonomist de Almanya ile ilgili büyüme iddialarını düşürdü. Perşembe günü DIW 2024 yılında hiç büyüme beklemediğini açıkladı. Hükümet de daha az optimist. Bu yıl için varsayımını yalnızca yüzde 0,2’ye düşürdü.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/almanya-da-sanayi-uretimi-nisan-dan-bu-yana-ilk-kez-artti-2349010

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!