reklam

Almanya’da enflasyon düşmeye devam ediyor

Almanya’da enflasyonda kaydedilen düşüş, güç fiyatlarındaki gerilemenin dayanağıyla Şubat’ta da devam etti.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), fiyat artışlarına ait Şubat ayı kesin bilgilerini açıkladı.

Buna nazaran, Almanya’da ocakta yüzde 2,9 olan yıllık enflasyon, şubatta beklentilere paralel olarak yüzde 2,5’e geriledi. 28 Şubat’ta açıklanan öncü bilgiler böylelikle teyit edilmiş oldu.

Yüzde 2,5 ile yıllık enflasyon Haziran 2021’den sonraki en düşük düzeye indi. Haziran 2021’de yıllık enflasyon yüzde 2,4 olarak kayıtlara geçmişti.

reklam

Ülkede enflasyon, aylık bazda ise yüzde 0,4 arttı ve yeniden kesin datalar öncü dataları teyit etti.

AB uyumlu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) de şubatta bir evvelki aya nazaran yüzde 0,6 ve yıllık bazda yüzde 2,7 yükseldi.

Enerji ve besinin aylardır en değerli “fiyat belirleyici” durumunda olduğu Almanya’da, şubatta yıllık bazda besin fiyatları yüzde 0,9 arttı, güç fiyatları ise yüzde 2,4 düştü.

Enerji fiyatları hariç yıllık enflasyon şubatta yüzde 3,1 olarak hesaplandı.

Destatis Başkanı Ruth Brand, verileri değerlendirirken, “Almanya’da enflasyon şubatta yavaşlamaya devam etti. Güç eserlerinin fiyatları gevşemeye devam ediyor. Besin fiyatlarındaki artış bariz bir halde yavaşladı ve iki yıldan uzun bir müddettir birinci kere yıllık enflasyon oranının altında seyrediyor.” sözünü kullandı.

Öte yandan, Almanya’nın önde gelen fikir kuruluşlarından İktisat Araştırma Enstitüsü, ülkede geçen yıl yüzde 5,9 ve şubatta yüzde 2,5 olan enflasyonun bu yıl ortalama yüzde 2,3 olmasını, 2025’te de yüzde 1,6’ya gerilemesini bekliyor.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/almanya-da-enflasyon-dusmeye-devam-ediyor-2349221

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!