reklam

Almanya ve Kanada hidrojende işbirliğini genişletiyor

Avrupa’nın en büyük iktisadına sahip Almanya, Moskova’nın Batılı ülkelerin yaptırımları üzerine güç ihracatında kısıtlamaya gitmesi sonrasında yeni güç kaynakları bulma arayışlarına devam ediyor. Bu kapsamda, Almanya’nın Hamburg kentinde “Almanya-Kanada Hidrojen Konferansı” düzenlendi.

Almanya Başbakan Yardımcısı, İktisat ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck ve Kanada Güç Bakanı Jonathan Wilkinson’ın katıldığı konferansta, iki ülke ortasında Kanada’da üretilen hidrojenin Almanya’da satışına yönelik bir ticaret programı oluşturulması konusunda mutabakat zaptı imzalandı.

Kanada Enerji Bakanı Jonathan Wilkinson, konferansta yaptığı konuşmada, ülkesinin Rus petrol ve gaz ithalatını ikame etmek ve pak Kanada hidrojeni vasıtasıyla iklim değişikliğiyle çaba etmek için Avrupalı ülkelerle çalıştığını belirterek, “Kanada olarak, hidrojen iktisadının, global güç haritasını yine çizme potansiyeline sahip olduğunun farkındayız” dedi.

İkili ticaret platformu kurulacak

reklam

Yeni mutabakata nazaran, iki ülke ortasında Haziran 2024’e kadar milletlerarası hidrojen mutabakatlarını düzenlemek için ikili ticaret platformu kurulacak.

Ağustos 2022’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Başbakan Yardımcısı Habeck’in Almanya’nın içinde bulunduğu güç darboğazını aşmak ve pak güç dönüşümünü hızlandırmak emeliyle gerçekleştirdikleri Kanada ziyareti esnasında iki ülke, yeşil hidrojen yatırımlarına ve tedarikine yönelik işbirliği muahedesi imzalamıştı.

Anlaşmada, Kanada’dan Almanya’ya yeşil hidrojen ihracatının 2025’te başlaması öngörülmüştü.

Hidrojen, büyük endüstriyel makinelere, ağır vasıtalara güç sağlamak ve ısıtma için en uygun, sıfır karbonlu yakıt olarak biliniyor.

Kanada’dan ayrıyeten araba üreticileri için kobalt, grafit, nikel ve lityum tedariki de sağlanacak.

Almanya’nın hidrojen stratejisi

Hidrojenden güç üretimi konusunda ayrıntılı bir stratejiye sahip olan Almanya, bunun uygulanması için ülke içinde ve milletlerarası çerçevede çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyor.

Alman hükümeti, çeşitli yollardan ve kaynaklardan elde edilebilen hidrojenin sadece yenilenebilir süreçlerle üretilmesinin sürdürülebilir olduğu görüşü nedeniyle yeşil hidrojeni önceliyor.

Hidrojen araştırmalarını ve başka ülkelerden hidrojenin tedarikini ağırlaştıran ülke, yeşil hidrojen teknolojilerinin lideri ve ihracatçısı olmayı da hedefliyor.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/almanya-ve-kanada-hidrojende-isbirligini-genisletiyor-2349555

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!