reklam

Akfen Holding CEO’su Akın: İki yılda 910 milyon dolarlık yatırımı hayata geçireceğiz

Akın, “İş Dünyası Söyleşileri” kapsamında yaptığı açıklamada, 2023’ün, Türkiye için değerli gelişmelerin yaşandığı bir yıl olarak hafızalarda yer edineceğini söyledi.

Bu gelişmelerin başında, binlerce vatandaşın hayatını kaybettiği ve kendilerini derin kedere boğan Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin geldiğini lisana getiren Akın, “Bununla birlikte yüksek enflasyon oranları, döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve küresel siyasi-ekonomik belirsizlikler, zelzelenin yıkımı ile birlikte Türkiye iktisadını değerli ölçüde etkiledi. Bilhassa güç ve besin fiyatlarındaki artışlar, hanehalkı harcamaları ve genel hayat maliyeti üzerinde baskı oluşturdu.” diye konuştu.

Akın, Kovid-19 sonrası toparlanma sürecine giren dünya ekonomilerinin savaş ve çatışmalar ile sıcaklık ve global iklim değişikliğinden olumsuz etkilenmeye devam ettiğini kaydederek, bu gelişmelerin dünyanın olduğu kadar Türkiye’nin de 2024 yılı ekonomik performansını etkileyebileceğini anlattı.

reklam

Seçimlerin akabinde işbaşına gelen yeni iktisat idaresinin aldığı ve uyguladığı kararların ekonomik ortamın güzelleşmesine katkıda bulunduğunu vurgulayan Akın, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ekonomik bilgilerin birçok alanda düzelmeye başlamasını ve milletlerarası çevreler tarafından da bu düzelmenin onaylanmasını olumlu gelişmeler olarak görüyoruz. Bu adımların devamında yatırım ortamının düzeleceğini ve ülkemizin gereksinim duyduğu yabancı yatırımcıları çekeceğini öngörüyoruz. Tüm bunların, risk ve fırsatları beraberinde getirecek kıymetli olgular olacağını düşünüyorum.”

“YATIRIM PLANLARIMIZDA BİR AKSAMA OLMAYACAK”

Selim Akın, Akfen Holding olarak faaliyet gösterdikleri geniş bölüm yelpazesi içerisinde yenilenebilir güç, liman işletmeciliği, madencilik ve turizm dallarındaki yatırım planlarının, Türkiye’nin yatırıma dayalı ekonomik yapılanmasında kıymetli bir rol oynamaya devam ettiğini belirterek, bilhassa yenilenebilir güç ve etraf yatırımlarının şu anda dünyanın muhtaçlık duyduğu sürdürülebilir kalkınma açısından büyük değer taşıdığını vurguladı.

Akın, “2024 yılında küme olarak elimizdeki mevcut yatırımlara başlanmasına, devam edenlerin ise bitirilmesine odaklanacağız. Bu yatırımların finansmanı ile ilgili olarak birinci adımları 2023 sonuna hakikat atmış olduk. Bilhassa gayrimenkul yatırımı tarafında Akfen GYO’da yaptığımız bedelli sermaye artırım süreci, bu yatırımların finansmanı konusunda bize bir imkan sağlamış olacak.” halinde konuştu.

Ekonomideki güzelleşmeye paralel formda devam ettikleri yatırımlarına yenilerini ekleyeceklerini lisana getiren Akın, şunları kaydetti:

“Bizim daha evvelce belirlediğimiz lakin ekonomik duruma nazaran revize ettiğimiz yatırım planlarımızda bir aksama olmayacak. 2023 yılı içerisinde Mersin Limanı, Acacia Maden İşletmeleri, Akfen Yenilenebilir Güç ve Akfen Gayrimenkul Yatırım İştiraki şirketlerimizin öncülüğünde değerli yatırımlarımızı tamamladık. Belirsizliklerin tepe yaptığı son 2 yılda 260 milyon dolarlık yatırım yaptık. 2024 ve 2025 yıllarında da yeniden yatırımlarımıza orta vermeyeceğiz ve çeşitli alanlarda 910 milyon dolarlık yatırımı hayata geçireceğiz.”

“YATIRIMLARIMIZ, YENİLENEBİLİR GÜCÜN HİSSESİNİ ARTIRMADA KIYMETLİ ROL OYNAYACAK

Akfen Holding İdare Heyeti Başkanvekili ve CEO’su Akın, Akfen Yenilenebilir Gücün, sürdürülebilir ve pak gücün kıymetinin tüm dünyada arttığı bir devirde yeşil güç yatırımlarını hızlandırdığını belirterek, bu kapsamda faaliyette olan rüzgar gücü santrali (RES) alanlarında hibrit güç santrallerinin üretimine başladıklarını, rüzgarda da kapasite artışı yaptıklarını söyledi.

66,25 megavat hibrit güneş güç santrali ve 92,4 megavat ek rüzgar yatırımlarını hayata geçirip şu anda 699 megavat olan heyeti güçlerini 860 megavata yükselteceklerini lisana getiren Akın, şu bilgileri verdi:

“Yatırımlarımız, hem ekonomimize hem de etrafımıza bedel katacak ve yenilenebilir gücün ülkemizdeki hissesini artırmada değerli bir rol oynayacak. Bununla birlikte Akfen Gayrimenkul Yatırım Paydaşlığı şirketimiz ile pandemi devrinin akabinde otellerimizden kira geliri elde etme iş planımızı yeni dal ve yatırımlarla çeşitlendirmek için bir tekrar yapılanma süreci içerisine girmiştik. 2023 yılı başından bu yana bu adımlarımızın karşılığını her alandaki rekor artışlarla almayı başardık. Bu şirketimizde sabit getirili projelere odaklanıp yıllık 50 milyon dolarlık kira geliri getirecek bir modeli hayata geçirmek istiyoruz. Bu kapsamda Akfen GYO olarak şu anda imaline devam ettiğimiz Söğütlüçeşme Tren İstasyonu Viyadük Üretimi ve Etraf Düzenleme İşi projemizdeki alanı Türkiye’de birinci olacak bir konseptle yeme-içme merkezi haline dönüştüreceğiz. Yeniden Akfen GYO çatısı altında Bodrum Yalıkavak Villa Projesi ve Kıyıkışlacık Turizm Projesi üzere yatırımlarımız devam ederken, İstanbul’da Tuzla ve Ankara’da da Esenboğa’daki yeni otel yatırımlarımız da tamamlanacak.”

“Mersin Milletlerarası Limanı’nda 451 milyon dolarlık yatırım gerçekleştireceğiz”
Selim Akın, son 2 yılda ortaklarıyla birlikte 111 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdikleri Mersin Memleketler arası Limanı’nda gelecek 2 senede Türkiye’nin en büyük yatırımlarından birisi olarak öne çıkacak 451 milyon dolarlık yatırım gerçekleştireceklerini söyledi.

Kastamonu Hanönü’ndeki Acacia Bakır Madeni’nde bugüne kadar 68,5 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını ve gelecek 2 yılda 17 milyon dolarlık yeni yatırıma daha imza atacaklarını kaydeden Akın, “Tüm bunlarla birlikte şirketimizin ruhuna uygun olarak yatırımlarda yeni fırsatlar aramaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

“Diğer iştirak ya da bağlı iştiraklerimizde da kurumsal aksiyonlar almayı planlıyoruz”
Selim Akın, geçen yıl Akfen Yenilenebilir Gücün halka arzını gerçekleştirdiklerini anımsatarak, güçlü finansal tablolarıyla tamamı yerli ve yenilenebilir güç kaynaklarından üretim yapan, Türkiye’nin çeşitli coğrafik bölgelerine dağılmış genç ve pak güç portföylerine yerli ve yabancı yatırımcının ilgisinin çok büyük olduğunu, 442 bin 795 yatırımcının 76 milyar liralık talep oluşturduğunu, toplam talebin halka arzda tahsis edilen 3,3 milyar liranın 23 katına ulaştığını söyledi.

Akın, “Bu yıl içinde de öbür iştirak ya da bağlı iştiraklerimizde da kurumsal aksiyonlar almayı planlıyoruz. Bu kapsamda uygun pencereler açıldığında borç ve sermaye piyasalarında arzlar düşünüyor, paydaş kitlemizi genişletmeyi planlıyoruz.” tabirlerini kullandı.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/akfen-holding-ceo-su-akin-iki-yilda-910-milyon-dolarlik-yatirimi-hayata-gecirecegiz/304869

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!