reklam

Airbnb konutların içine kamera yerleştirilmesini yasakladı

HANDE BERKTAN

Ev kiralama uygulaması Airbnb, hem konut sahiplerini hem de konukları yakından ilgilendiren bir kural değişikliğine gittiğini duyurdu. Şirket, paylaştığı bir blog gönderisiyle dünya çapında kiralanan konutların içine kamera yerleştirilmesini büsbütün yasakladığını açıkladı. Airbnb, paylaştığı açıklamada konukların “mahremiyetine öncelik verme” emeliyle bu türlü bir atak yapıldığını söylüyor.

Yasak 30 Nisan’da başlıyor

Airbnb, olağanda oturma odası yahut koridor üzere “ortak alan” olarak nitelendirilen yerlere güvenlik kamerası yerleştirmeye aşikâr kurallarla müsaade veriyordu. Bu kaideler da ilanlara konutta kameranın olduğunu eklemek ve kameraları kolaylıkla görünen yerlere koymaktı. Doğal ki banyo ve yatak odası üzere yerlere kamera yerleştirmek yasaktı. Bugünkü karar ise konutların içine hiçbir biçimde kamera koyulamayacağını gösterdi. 30 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek, konutun dışına güvenlik kamerası koymak ise kimi koşullar sağlanırsa özgür olacak.

reklam

Buna nazaran mesken sahipleri, ilanlarda dışarıda kamera olduğunu ve bu aygıtların nerede olduğunu belirtmek zorunda olacak. Olağan ki dışarıya koyulan ve içeriyi gözetleyen kameralara da müsaade verilmeyecek. Ayrıyeten “mahremiyet alanı” olarak sayılabilecek belirli dış yerlerde da kamera yasak olacak.

Airbnb’nin bu atılımı, son vakitlerde farklı ülkelerdeki konukların şikâyetlerinin akabinde geliyor. Birçok kişi, konutlarda gizlenmiş kameralar bulduklarını sav ediyordu. Konut içindeki kameralar büsbütün yasaklansa da kural değişikliğinin bu usul bâtın kameralarının önüne geçip geçmeyeceğini bilinmiyor.

“Airbnb konuk ve mesken sahiplerinin bildirimlerini alacak”

Airbnb’nin Topluluk Siyaseti ve Ortaklıklardan Sorumlu Başkanı Juniper Downs, “Amacımız, topluluğumuza Airbnb’den neler bekleneceği konusunda daha fazla netlik sağlayan yeni ve net kurallar oluşturmaktı. Bu değişiklikler konuklarımıza, konut sahiplerimize ve zımnilik uzmanlarımıza danışılarak yapıldı. Siyasetlerimizin global topluluğumuz için işe yaramasını sağlamak gayesiyle geri bildirim almaya devam edeceğiz.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/airbnb-evlerin-icine-kamera-yerlestirilmesini-yasakladi-2349184

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!