reklam

ABD’de tüketici inancı Şubat’ta aşağı taraflı revize edildi

Michigan Üniversitesi, Amerikalı tüketicilerin eğilimleri doğrultusunda hazırladığı Tüketici İnanç Endeksinin şubat ayına ait en son datalarını açıkladı.

Buna nazaran, tüketici inanç endeksi Şubat’ta geçen aya kıyasla 2,1 puan azalarak 76,9’a düştü.

Söz konusu bilgi aşağı taraflı revize edilirken Şubat ayına ilişkin öncü data 79,6 olarak açıklanmıştı. Tüketici inanç endeksi ocakta ise 79 olarak kaydedilmişti.

Amerikalıların şu anki finansal şartlara yönelik değerlendirmesini ölçen mevcut ekonomik şartlar endeksi de aylık bazda 2,5 puan azalışla 79,4’e indi.

reklam

Tüketicilerin uzun vadeli öngörülerini yansıtan tüketici beklentileri endeksi ise birebir devirde 1,9 puan azalarak 75,2’ye geriledi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tüketici Anketleri Yöneticisi Joanne Hsu, Tüketici İtimadının 1978’den bu yana tarihi ortalamanın 8 puan gerisinde olduğunu belirtti.

Kısa vadeli enflasyon beklentisinin şubatta yüzde 2,9’dan yüzde 3’e yükseldiğine işaret eden Hsu, uzun vadeli enflasyon beklentilerinin ise arka arda üçüncü ayda yüzde 2,9 düzeyinde kaldığını aktardı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/abdde-tuketici-guveni-subatta-asagi-yonlu-revize-edildi-2348576

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!