reklam

ABD Ticaret Bakan Yardımcısı Venkataraman Bloomberg HT’ye konuştu

featured

ZEYNEP BAYAR

Bloomberg HT’ye konuk olan ABD’nin Global Piyasalardan Sorumlu Ticaret Bakan Yardımcısı Arun Venkataraman, ABD-Türkiye ortasındaki ticari gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo ile Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin perde arkadaşını yorumlayan Venkataraman, kelam konusu görüşmenin her iki taraf için de sahiden “iyi bir fırsat yarattığını” söyledi. Bilhassa çelik ve alüminyum tarafında ABD’li ithalatçılarla çalışmak isteyen Türk şirketlerinin olduğunu kaydeden Venkataraman, “Deprem sonrasında iktisadın yine inşası için dokumacılık dalını destekliyoruz. Bunun, Türkiye için ne kadar kıymetli bir bölüm olduğunu biliyoruz.” dedi.

“Sabancı Holding Teksas’ta güneş yatırımı yaparak muazzam fırsat yarattı”

reklam

Her iki ülkenin potansiyel olarak iş birliğini güçlendirebileceği ticari alanları pahalandıran Venkataraman, pak güç alanının epeyce kıymetli olduğunu kaydetti. Türkiye’nin bu husus ile alakalı olarak değerli bir yere sahip olduğunu söyleyen Venkataraman, kelamlarına şöyle devam etti:

“Türk ve ABD’li şirketler bu alışverişten büyük yarar sağlıyor. Bilhassa Türkiye’den gelen yatırımlar da var. Örneğin, Sabancı Holding Teksas’ta güneş tarlası yatırımı yaparak muazzam fırsat yarattı.

ABD’li şirketlerin de, Türkiye’nin alt yapısının geliştirilmesi konusunda akıllı kent projelerinde pek çok rol oynadığını biliyoruz. İzmir üzere birtakım kentlerde çok başarılı kıssalar var. ABD’li şirketler orada mahallî şirketlerle iş birliği yapıyor. Öteki taraftan, dijital bağlantıdan de bahsetmek istiyorum. O alanda da inanılmaz büyük fırsatlar var. ABD’li şirketler tarafından gelişmiş teknolojiler sağlanıyor. Birebir vakitte iki ülke ortaklaşa çalışmalar yapıyor.

ABD ve Türkiye ortasında tarihi bir fırsatın olduğunu düşünüyorum. Bilhassa ABD-Türkiye ortasında Dijital Diyalog Programı var. Bu da yeni fırsatlar yaratmayı amaçlayan bir program. Beni en çok heyecanlandıran gelişmelerden biri de Trade Wings ismindeki İstanbul’da gerçekleştireceğimiz bir konferans. Buraya yüzlerce ABD’li şirketTürkiye’ye gelip ortak arayacak. Tıpkı vakitte yıllık Select USA Tepemiz Haziran ayında gerçekleşecek. Bu yıl da büyük bir delegasyonla katılıp Türk şirketlerin muvaffakiyet sağlamasının önünü açmak istiyoruz.”

“100 milyar dolarlık ticaret hacmi amacını tutturmak istiyoruz”

ABD, Mayıs 2019’da Türkiye’yi birtakım eserlerin ABD’ye gümrüksüz girişine imkân sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’nden (GTS) çıkarmıştı. Eski ABD Lideri Donald Trump kararına münasebet olarak da Türkiye’nin artık “ekonomik açıdan gelişmiş olması”nı göstermişti. Bu kararın çabucak akabinde ise eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı açıklamada, kararın ABD ile Türkiye ortasındaki ticaret hacmi amacı ile çeliştiğini söylemişti.

Alınan kararı kıymetlendiren Venkataraman, “Türkiye inanılmaz bir büyüme kaydetti. Münasebetiyle Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’nden çıkarıldı. Türkiye bu alandan adeta mezun oldu. Pandemi öncesi düzeylere de baktığımızda yüzde 60 civarında bir büyüme gerçekleştirdi. Türkiye’nin hem ihracat hem de ithalat tarafında güçlü dalları olduğunu söyleyebiliriz. Münasebetiyle bunun daha fazla desteklenmesi kıymetli olacak. 100 milyar dolarlık ticaret hacmi maksadını tutturmak istiyoruz” dedi.

Son olarak, Türkiye’nin Mali Hareket Vazife Gücü’nün gri listesinden çıkarılmasının gelecekte ticari alakaları nasıl etkileyeceği hakkında niyetlerini paylaşan Venkataraman, Türkiye’nin gri listeden çıkmak için attığı adımlarından ötürü tebrik ettiğini söyledi. Ortada kara paranın aklaması ve terörizme finansman sağlanması üzere kaygıların olduğunu kaydeden Venkataraman, “Bunların büsbütün ortadan kalktığını görüyoruz.” dedi.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/abd-ticaret-bakan-yardimcisi-venkataraman-bloomberg-htye-konustu-2346383

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!