reklam

ABD ile İran ortasında zımnî temas

ABD, dünya arz zincirini rahatsız eden ve güç fiyatlarını etkileme potansiyeli taşıyan Kızıldeniz’deki Husi hücumlarını İran’la zımnî görüşmede masaya yatırdı.

Financial Times’ın ABD’li ve İranlı yetkililere dayandırdığı haberine nazaran Ocak ayında Umman’da gerçekleşen görüşmelerde ABD, İran’dan Husiler üzerindeki nüfuzunu Kızıldeniz’de gemilere yapılan atakların son bulması için kullanmasını istedi.

ABD’li yetkililer ayrıyeten İran’ın genişleyen nükleer programından da duyduğu tasayı lisana getirdi. Görüşmelerde ABD delegasyonuna Beyaz Saray Ortadoğu danışmanı Brett McGurk öncülük etti. İran’ın baş nükleer müzakerecisi ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ali Bagheri Kani görüşmelerde İran’ı temsil etti.

Görüşmelerde direkt temas kurulmadı ve Ummanlı yetkililer görüşmelere aracılık etti. Husilerin taarruzlarına münasebet olarak gösterdiği İsrail’in Gazze atakları ise Mısır hududundaki Refah’a hakikat genişleyebilir.

reklam

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu Refah’a operasyonun “Hamas’ı yok etme” maksatları için kritik ehemmiyette olduğunu belirtti.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/abd-ile-iran-arasinda-gizli-temas-2349329

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!