reklam

AB, rekabetçiliğini korumak için güç fiyatlarının düşmesini istiyor

Avrupa Birliği (AB) Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, Avrupa’da güç fiyatlarının dünyanın başka bölgelerine kıyasla daha yüksek olduğunu, rekabetçiliği korumak için güç fiyatlarının düşmesi ve güç kaynaklarının erişilebilir olması gerektiğini söyledi.

Von der Leyen, pak güç ve teknoloji bölümü temsilcileri ile Brüksel’de düzenlenen “Yeşil Dönüşüm Diyalog” toplantısı açılışında konuştu.

AB’nin Kovid-19 salgınının akabinde toparlanmaya başladığı süreçte Rusya-Ukrayna Savaşı başladığını anımsatan von der Leyen, savaş tesiriyle büyük bir güç kriziyle sarsıldıklarını tabir etti.

Von der Leyen, 40 yıldan bu yana yaşanan en makus güç krizinin akabinde durumun dengelenmeye başladığına dikkati çekerek, son devirde güç fiyatlarının savaş öncesi düzeylere döndüğünü anlattı.

reklam

“AB’de güç fiyatları hala yapısal olarak dünyanın öbür bölgelerine nazaran daha yüksek.” sözünü kullanan von der Leyen, güç fiyatlarının düşmesinin ve güç kaynaklarının erişilebilir olmasının rekabetçilikle ilgili kıymetli bir mevzu olduğunu hatırlattı.

Von der Leyen, savaşın başladığı yıl olan 2022’nin yaz aylarında güç fiyatlarının Avrupa’da savaş öncesine nazaran 10 kat yükseldiğini, bu devirde ABD ve Norveç üzere ülkelerin AB’ye boru çizgisinden gaz ve sıvılaştırılmış doğal gaz sevkiyatlarını artırdığını söyledi.

Enerji tasarrufuna ve güç verimliliğine de yöneldiklerini anımsatan von der Leyen, gerekli orta temas terminallerini ve altyapıyı inşa ettiklerini tabir etti.

Von der Leyen, Avrupa kıtasında erişilebilir ve ucuz olan, mahallî üretilen yenilenebilir güce yatırım yapmalarının ehemmiyetine işaret ederek, “2 yıl evvel AB’de tüketilen gücün 5’te biri Rusya’dan geliyordu. Bu oran bugün 20’de teğe indi. Geçen yıl birinci kez güneş ve rüzgardan üretilen elektrik gazı geçti.” dedi.

“Elektriğimizin yüzde 44’ü artık yenilenebilir kaynaklardan geliyor.” sözünü kullanan von der Leyen, güç kaynaklarını ve tedarik zincirleri çeşitlendirdiklerini anlattı.

Von der Leyen, “Henüz işimiz bitmedi. Avrupa’da güç fiyatlarının dünyanın geri kalanına nazaran daha düşük olmasına yönelik yapısal tahliller üzerinde çalışmamız gerekiyor.” diye konuştu.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/ab-rekabetciligini-korumak-icin-enerji-fiyatlarinin-dusmesini-istiyor/307140

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!