reklam

Yılmaz: Amaç cari açığın finansman kalitesini arttırmak

Sosyal medya hesabından cari açığı yorumlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 2024 yılı Ocak ayı itibariyle yıllıklandırılmış cari açığın, 2023 yılı Mayıs ayına nazaran 22,6 milyar dolar azalarak 37,5 milyar dolar düzeyine gerilediğini belirtti.

Ocak ayında ise bir evvelki yılın birebir ayına nazaran cari açıkta yaklaşık 7,9 milyar dolar güzelleşme kaydedildiğine dikkat çeken Yılmaz, güzelleşmede dış ticaret istikrarında gerçekleşen 8,2 milyar dolar seviyesindeki olumlu performansının tesirli olduğunu aktardı.

Önümüzdeki periyotta bilhassa dış ticaret istikrarında öngörülen düzgünleşme ile birlikte cari açığın ulusal gelire oranının OVP beklentilerinden daha âlâ bir performans sergilemesini beklediğini lisana getiren Yılmaz, “Bir taraftan cari açığı azaltırken öteki taraftan direkt yabancı sermaye yatırımlarını ülkemize daha fazla çekerek cari açığın finansman kalitesini arttırmayı hedefliyoruz.

Para siyaseti, maliye siyaseti ve yapısal ıslahat adımlarımızı kurumlarımızın güçlü uyumu içerisinde uygulamaya devam ediyoruz” tabirlerini kullandı.

reklam

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/yilmaz-hedef-cari-acigin-finansman-kalitesini-arttirmak-2349247

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!