reklam

Yapay zekâ arabaya bindi, Kara Şimşek gerçek oldu

İlk evrede mevcut sesli asistanların yerini alacak yapay zekâ sürüş alışkanlıklarımızı takip edecek, sesimizi tanıyacak, klima ve koltuk üzere şahsî ayarlarımızı öğrenecek, dinleyeceğimiz müzikleri varsayım edecek ve rota oluşturmada yardımcı olacak. Mevcut asistanların tersine ‘konuşan bir araba’ hissi verecek yapay zekânın gelecekte ise otonom sürüşü kolaylaştırması bekleniyor.

Hürriyet’ten Taylan Özgür Dil’in haberine nazaran, global kriz ve savaşların gölgesinde geçen 2023 yılının en kıymetli dönüm noktalarından biri elbet yapay zekânın artık günlük hayatta da kullanılabilmesi ve insanların hayatlarını kolaylaştırması oldu. OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, Google tarafından geliştirilen Bard üzere “üretken” yapay zekâ uygulamaları sayesinde bu teknoloji daha evvel hiç olmadığı kadar günlük hayatımızın kesimi haline geldi. Okul ödevlerinden mühendislik projelerine, toplumsal medya gönderilerinden anında lisan çeviri hizmetine kadar her şeyde yapay zekâdan dayanak almaya başladık. Süratle gelişen teknolojiye araba üreticileri de kayıtsız kalmadı ve yapay zekâyı araçlarına entegre edecek yollar aramaya başladı.

Otomotiv üreticilerinin çalışmaları ve ChatGPT üzere firmalarla yaptığı iş birlikleri sonucunda üretken yapay zekâ uygulamalarının 2024’ün ortalarından itibaren artık arabalarda de yaygın olarak kullanılmaya başlayacağı katılaştı. DS, Mercedes-Benz, Skoda ve Volkswagen üzere markalar yapay zekâyla planlarını açıkladı. Buna nazaran, arabalarda yapay zekâ birinci olarak “sesli asistan” aracılığıyla kullanılacak. Mevcut sesli asistanların yerini adeta “sizinle konuşan ve sizi anlayan bir araba” tecrübesi veren ferdî asistanlar alacak.

VW STANDART HALE GETİRİYOR

reklam

ChatGPT’yi standart olarak sunacağını açıklayan birinci üretici ise Volkwagen. Alman marka, Las Vegas’taki tüketici elektroniği fuarı CES 2024’te ChatGPT’yi 2024’ün ikinci çeyreği prestijiyle Volkswagen araçların bir kesimi haline getireceğini açıkladı. Yapay zekâ asistanı, markanın ID.7, ID.4, ID.5 ve ID.3 üzere elektrikli araç serisinin yanı sıra yeni Tiguan, Passat ve Golf modelinde de kullanılacak. Volkswagen araçlardaki yapay zekâ dayanaklı asistan ile konuşmaları zenginleştirme, soruları netleştirme, sezgisel bir lisanla etkileşim kurma, araca özel bilgiler alma üzere örnekler sunacak.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/yapay-zeka-otomobile-bindi-kara-simsek-gercek-oldu/304828

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!