reklam

WEC: Hibrit çalışan tam vakitli ofise dönmeye direniyor

Dünya İstihdam Konfederasyonu (WEC) Başkanı Bettina Schaller, çalışanların esneklik arayışının giderek arttığını ve kimi kilit bölümlerde önemli boyutta yetenek açığı yaşandığını bildirdi. Schaller, “Salgın devri ve sonrasında uzaktan ve hibrit çalışmayı deneyimleyen çalışanların tam vakitli olarak ofise geri dönmeye direndiğini görüyoruz” dedi.

Dünya İstihdam Konfederasyonu (WEC) Başkanı Bettina Schaller, küresel iş gücü piyasalarında büsbütün yeni bir devir yaşandığını belirterek, çalışanların esneklik arayışının giderek arttığını ve kimi kilit bölümlerde önemli boyutta yetenek açığı yaşandığını bildirdi.

Schaller, son yıllarda global çapta yaşanan işten çıkarmalar, salgın sonrası değişen çalışma şartları ve dünya ekonomisindeki yavaşlamanın iş gücü piyasalarına tesirine ait soruları yanıtladı.

Yüksek enflasyon ve ekonomilerdeki zayıflamanın tesiriyle son birkaç yıldır geniş çaplı işten çıkarmalar görüldüğünü anımsatan Schaller, teknoloji kesiminin en fazla etkilenen bölüm olduğunu lisana getirdi.

reklam

Schaller, salgın periyodu de dahil olmak üzere teknoloji bölümünde uzun yıllar boyunca çok fazla işe alımın olduğunu söz ederek, bilhassa son iki yıldır görülen işten çıkarmaları bu durumun düzeltilmesi olarak yorumladıklarını söyledi.

AYNI SAATLERDE ÇALIŞMA EĞİLİMİ YOK”

Yaygın işten çıkarmalara karşın işgücü piyasalarının direnç gösterdiği ve işsizliğin 2023’te global çapta yüzde 0,2 azalarak yüzde 5,1’e gerilediği bilgisini paylaşan Schaller, “Ancak beşerler salgın devri öncesinde olduğu üzere artık tıpkı saatlerde çalışma eğiliminde değil” dedi.

Schaller, salgın periyodu ve sonrasında uzaktan ve hibrid çalışmayı deneyimleyen çalışanların tam vakitli olarak ofise geri dönmeye direndiğini gördüklerini kaydederek, tüm gelir düzeylerindeki ülkelerde, ortalama çalışma saatlerinin 2019’daki düzeylerin altında kalmaya devam ettiğini ve sonuç olarak, birtakım gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde bakım, ulaşım, perakende, imalat ve inşaat üzere kilit dallarda işgücü açığının önemli boyutlara ulaştığını bildirdi.

Şu anda işgücü piyasalarında büsbütün yeni bir devir yaşandığını belirten Schaller, şöyle devam etti:

“Bana nazaran bu periyodun en belirleyici dinamiği çalışanların giderek artan ‘esneklik’ arayışı. Çalışma durumunda olan profesyoneller artık yalnızca maaş değil çalışma saatleri, nerede çalışacakları, ne cins toplumsal ve ek gelirleri olacağı üzere birçok bahiste daha yüksek taleplerde bulunuyorlar. Birçok ülkede, özgür çalışanların oranı maaşlı çalışanları geçmeye başladı. Bilhassa sıhhat ve bilgi teknolojileri kesimleri başta olmak üzere farklı dallarda giderek daha fazla profesyonel esnek kontratlarla çalışmayı benimsiyor yahut proje bazlı çalışıyor. Örneğin ABD’de, ‘seyahat eden hemşire’ kavramının süratle yaygınlaştığını ve bu biçimde çalışan hemşire sayısında patlama olduğunu gördük. Bu beşerler bir hastane çalışanı olmak yerine özel istihdam hizmetleri ajanslarına katılıyor ve kendi taleplerine nazaran esnek kontratlar yaparak çalışıyor. Bu yeni dinamik, tüm şirketlerin ve hükümetlerin de adapte olmasını gerektiren bir durum ve tıpkı vakitte işgücü piyasalarının nasıl işlediğine ait tüm yaklaşımı kıymetli ölçüde etkiliyor.”

“YETENEK AÇIĞI SÜRATLE ARTIYOR”

Schaller, çalışanların esneklik arayışı ve iş gücü piyasalarındaki yetenek açığının tıpkı periyotta yaşandığına dikkati çekerek, “Burada Global Kuzey ve Global Güney olmak üzere bir ayrım yaşandığını görüyoruz. Avrupa ülkeleri ve ABD’de önemli bir yetenek açığı kelam konusu. Öte yandan, Global Güney dediğimiz daha çok gelişmekte olan ülkelerde geniş bir yetenek havuzu var ve lakin bu ülkelerde de kayıt dışı çalışmanın epeyce yüksek olduğunu görüyoruz” dedi.

Şirketlerin epeyce dar olan bu yetenek havuzu karşısında çalışanlar açısından cazip olması ve üretimlerini sürdürülebilmeleri için yeni şartlara adapte olması gerektiğine değinen Schaller, iş gücü piyasasındaki yeni dinamikler ve global iktisattaki yavaşlamanın yanı sıra dijitalleşmenin de işgücü piyasasını etkilediğini söz etti.

Schaller, şirketlerin, süreçlerini dijitalleşmeyle uyumlu hale getirmeye çalıştıklarını aktararak, “Hala erken dönemlerdeyiz lakin mevcut çalışanların bir kısmının dijitalleşmenin gerektirdiği yetenekleri olmadığı görülüyor ve bu nedenle dijitalleşmenin tesiriyle önümüzdeki devirde daha fazla işten çıkarma göreceğimizi düşünüyoruz. Bu da kimi kesimlerde iş gücü açığı önemli boyutlarda olmaya devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.

İŞVERENLERİN YÜZDE 75’İ ARADIĞI YETENEKLERİ BULAMIYOR

Yetenek açığı, muhakkak bir maharet setine yönelik talebin piyasadaki mevcut arz tarafından karşılanmadığı durumu söz etmek için kullanılıyor.

Uluslararası iş gücü tahlilleri şirketi Manpower Group’un son araştırmasına nazaran, global çapta patronların yüzde 75’i aradığı yeteneği bulamıyor. Bu oran 2015’te yüzde 38 düzeyindeydi.

Japonya yüzde 85 ile en fazla yetenek açığının görüldüğü ülke olurken, bunu yüzde 82 ile Almanya, Yunanistan ve İsrail, yüzde 81 ile İrlanda, Portekiz ve Hindistan, yüzde 80 ile İngiltere takip ediyor.

Bu oran Türkiye’de yüzde 76, İtalya’da yüzde 75 ve Belçika’da yüzde 74 ve ABD’de yüzde 70. Finlandiya ise yüzde 59 ile en düşük yetenek açığı oranının görüldüğü ülke pozisyonunda bulunuyor.

Sağlık ve ömür bilimleri yüzde 77 ile en yüksek yetenek açığının görüldüğü bölümler olarak öne çıkarken, bunu yüzde 76 ile tüketici hizmetleri, bilgi teknolojileri ve ulaşım, lojistik ve otomotiv bölümleri izliyor.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/wec-hibrit-calisan-tam-zamanli-ofise-donmeye-direniyor/307039

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!