reklam

Vatandaşlık ve oturum için yatırımcıların gözü bu iki ülkede

Uluslararası yatırım yoluyla vatandaşlık ve oturum programları danışmanlığı hizmeti veren Henley & Partners, yıllık amiral yayınlarından biri olan Yatırım Göç Programları raporunu yayınlandı.

Raporda, Global Vatandaşlık Programı Endeksi’nde, 100 üzerinden 77 puan alan Malta bir sefer daha tepeye yerleşti.

Dokuz yıl üst üste birinciliğini müdafaayı başaran, stratejik pozisyona sahip Avrupa ülkesi Malta’da geçerli olan Direkt Yatırım Yoluyla İstisnai Hizmetler için Vatandaşlık Verilmesi Yönetmeliği, ülkenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunan yabancı bireylere ve ailelerine vatandaşlığa kabul dokümanı ile vatandaşlık verilmesine imkan tanıyor.

Küresel Vatandaşlık Programı Endeksi’nde Malta’nın akabinde, 74 puanla, müracaat sahiplerinin ülke iktisadına kıymetli bir katkıda bulunmasını gerektiren Avusturya’nın yatırım yoluyla vatandaşlık teklifi 2. oldu. Avusturya’yı, üç Karayip ada ülkesi 70’er puanla takip etti: Antigua ve Barbuda Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı, Grenada Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı ve Saint Lucia Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı cazip gayrimenkul kontaklı yatırım yolları ve fon seçenekleri sunuyor.

reklam

Türkiye sıra atladı

Giderek daha tanınan hale gelen Türkiye Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı 5. sıraya 67 puanla paylaşan Dominika Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı. Vatandaşlık endeksinde 5. sıraya yerleşen ve gayrimenkul seçeneği de dahil olmak üzere vatandaşlığa giden birden fazla yola sahip olan Türkiye, değerli bir kıtalararası ülke olarak yatırımcılara Asya, Avrupa ve Orta Doğu pazarlarına kolay erişim sağlıyor.

Oturum programlarında Avrupa önde

Avrupa ülkeleri, 2024 Global Oturum Programı Endeksi’nde de birinci 5’e isimlerini yazdırarak listenin başkan programları olmayı başardı.

Portekiz Altın Oturma Müsaadesi Programı, 100 üzerinden 75 puanla 26 program ortasında 1. sırada yer alarak tepenin sahibi oldu. Her biri 73 puan alan Avusturya Özel Oturum Programı ile Akdeniz’in yükselen yıldızı Yunanistan Altın Vize Programı 2. sırayı paylaştı. Bu programları, Henley & Partners tarafından geliştirilen ve özel oturum ile İsviçre forfait vergi kararlarını birleştiren bir yatırım seçeneği olan İsviçre Oturum Programı 72 puanla yakından takip etti.

İtalya’nın Yatırım Yoluyla Oturum Programı, İngiltere’nin Yenilikçi Kurucu Vizesi ile birlikte 71 puanla 4. sırada yer aldı. 5. sırada Avrupa hudutları dışından bir ülke olarak Kanada, Kanada Start-Up Vize Programı ile 69 puan aldı ve tıpkı puana sahip Avrupa’nın bir başka gözdesi olan İspanya Yatırım Yoluyla Oturum Programı ile 5.’liği paylaştı.

Henley & Partners Türkiye Yöneticisi Burak Demirel, “Bu yayın yalnızca özel müşteriler, onların danışmanları ve öteki varlık idaresi profesyonelleri için değil, birebir vakitte daha fazla mali özerklik ve ekonomik büyüme elde etmek hedefiyle yatırım göçü programlarını yönetmek isteyen hükümet siyaset yapıcıları açısından da kıymetli. Global dalgalanmanın arttığı bu devirde ulus devletler, ulusal yahut bölgesel toplumsal ve altyapı projelerinin yanı sıra sürdürülebilirlik risklerini azaltan kalkınma teşebbüslerini finanse etmek için, yenilikçi bir finansman aracı olarak yatırım yoluyla oturum ve vatandaşlık programlarını vatandaşlarının ve sakinlerinin faydasına kullanıyor” dedi.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/vatandaslik-ve-oturum-icin-yatirimcilarin-gozu-bu-iki-ulkede-2348753

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!