reklam

Vakıfbank’tan 25 milyar TL net kar

featured

VakıfBank (#VAKBN), 2023 yıl sonu finansal sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

2023 yıl sonunda VakıfBank’ın nakdi ve gayri nakdi krediler yoluyla Türkiye iktisadına sağladığı finansman dayanağı, yıllık bazda yüzde 65 artarak 1,9 trilyon TL’yi aştı. Tıpkı devirde nakdi krediler, yıllık yüzde 61 artışla 1,5 trilyon TL’ye yükselirken, etkin büyüklüğü ise yıllık yüzde 66 artışla 2,8 trilyon liraya ulaştı. Böylelikle nakdi krediler ve toplam etkinler için pazar hisseleri sırasıyla yüzde 12,8 ve yüzde 11,9 olarak gerçekleşti.

2023 yılının tamamında 25 milyar 46 milyon TL net kâr elde eden VakıfBank, ayrıyeten yılın son çeyreğinde ek 4,3 milyar TL özgür karşılık ayırarak, toplam özgür karşılıklarını 11 milyar TL’ye yükseltti.

“TL KREDİLER BİRİNCİ KERE 1 TRİLYON TL DÜZEYİNİ AŞTI”

reklam

Bankanın 2023 yıl sonu finansal sonuçlarına ait değerlendirmelerde bulunan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “2023 yılı, bilhassa ikinci yarısından itibaren, ülkemiz için pek çok olumlu gelişmenin yaşandığı, Türk bankacılık dalının her şart ve kaidede ne kadar dirençli olduğunu bir sefer daha kanıtladığı ve iktisat idaremizin izlediği makro ekonomik siyasetlerle yabancı yatırımcıların ülkemize ve Türk bankalarına yönelik müspet algılarının giderek arttığı bir periyot oldu. Türkiye’nin etkinlerde en büyük iki bankasından birisi olarak gerek verimli bilanço idaremiz gerekse memleketler arası piyasalardaki öncü rolümüzün de katkısıyla gerçekleştirdiğimiz işlemlerimizle ülkemiz iktisadına kesintisiz takviyemizi sürdürdük” dedi.

Ekonomik büyüme için ana kalemlerden olan ihracat ve yatırım odaklı projeleri desteklediklerini lisana getiren Üstünsalih, kelamlarına şu halde devam etti:

“Ülkemiz istihdamına katkı sağlayan ticari ve KOBİ kredilerinde büyüme stratejimizle toplam ticari kredi portföy büyüklüğümüz 1,2 trilyon TL’yi, TL kredi portföyümüz ise birinci kez 1 trilyon TL düzeyini aştı. Bir yandan gerçek iktisada ve firmalarımıza finansal takviyemizi sürdürürken başka taraftan ihtiyatlılık yaklaşımımız doğrultusunda her alanda kredi karşılıklarımızı artırdık. Böylelikle Bankamızın toplam karşılık oranı birinci sefer yüzde 300 üzerinde seyrederek tarihinin en yüksek düzeyine ulaşmış oldu. Bu oran, Bankamızın muhtemel risklere karşı ihtiyatlı ve sağlam duruşunun bir göstergesidir. Önümüzdeki devirde de seçici kredi siyasetimiz doğrultusunda, gerçek iktisada muhtaçlık duyduğu finansal dayanağı sağlamaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

“TL VADELİ MEVDUATLAR BİRİNCİ KERE 1 TRİLYON TL BARAJINI AŞTI”

Bankanın ana fonlama kalemi olan mevduatlar tarafındaki performansına da değinen Üstünsalih, “Tabana yaygın mevduat yapısı ve müşteri portföyü stratejimiz doğrultusunda tüm müşterilerimizin gereksinimlerine yönelik özel eserler geliştirmeye ve yenilikçi tahliller sunmaya devam ediyoruz. Toplam mevduatlarımız yıllık bazda yüzde 74 artışla 2 trilyon TL’ye yaklaştı. Böylelikle bu alandaki pazar hissemiz bir evvelki yıl yüzde 12,7 olan düzeyinden yüzde 13,2’ye yükseldi. TL vadeli mevduatlar ise birinci sefer 1 trilyon düzeyini aştı. Bir yandan müşterilerimizin tasarruflarını yanlışsız bir formda değerlendirirken, öbür yandan tüm finansal gereksinimlerine kusursuz bir formda karşılık vererek bütün bankacılık süreçlerini gerçekleştirdikleri ana bankaları olmak için çalışmalarımıza süratle devam ediyoruz” dedi.

“6,3 MİLYAR DOLAR İLE YURTDIŞINDAN EN ÇOK KAYNAK SAĞLAYAN BANKA”

Üstünsalih, ‘’2023 yılında yurtdışı fonlama tarafında gerçekleştirdiğimiz 2 milyar dolar büyüklüğündeki DPR seküritizasyon süreci ile Türk bankaları ortasında tek seferde gerçekleştirilen en büyük dengeli DPR seküritizasyon sürecine de imzamızı attık. Akabinde 750 milyon dolarlık sürdürülebilir Eurobond süreci, sendikasyon kredileri, teminatlı fonlama süreçleri ve çok uluslu finansal kuruluşlar ile gerçekleştirilen süreçler ile memleketler arası piyasalardaki en faal Türk bankası olmayı sürdürdük” dedi.

Yurtdışından gerçekleştirilen fonlamaların Türkiye ve bankacılık bölümü için değerine vurgu yaparak Üstünsalih, kelamlarını şu biçimde tamamladı:

“Yıl boyunca yurtdışından sağladığımız taze kaynak meblağı 6,3 milyar dolar olurken, memleketler arası piyasalardan temin ettiğimiz yabancı kaynak toplamı ise 14 milyar dolar oldu. Türkiye ve Türk bankalarına yönelik uygunlaşan yabancı yatırımcı algısının yansıra yılın ikinci yarısında ülkemize yönelik derecelendirme kuruluşlarından gelecek muhtemel bir not artışının kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Elbet 2024 yılı ülkemiz ve bankamız açısından hayli verimli bir yıl olacaktır.”

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/vakifbank-tan-25-milyar-tl-net-kar/305702

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!