reklam

Uçak biletleri cepleri bu yıl daha fazla yakacak

Gazeteoksijen’in haberine nazaran, yatırımcılar ve yöneticiler, ABD’li ve Avrupalı havayolu şirketlerinin Covid-19 sonrası seyahat patlamasından yararlanmaya ve süregelen uçak kıtlığı nedeniyle artan maliyetleri azaltmaya çalışırken, bu yıl daha yüksek bilet fiyatlarıyla karlarını yine artırmayı hedefleyeceklerini söylüyor.

Büyük havayolu şirketleri talebi karşılamak için daha fazla uçuş düzenlemeye çalışıyor fakat Airbus ve Boeing’in yeni uçak teslimatlarındaki gecikmeler ve birtakım RTX motorlarını kullanan jetlerin potansiyel kusurlar nedeniyle yere indirilmesi nedeniyle zorluk yaşıyorlar.

Arzın kısıtlı olması da uçak biletlerini yüksek tutarak taşıyıcıların daha yüksek jet yakıtı, personellik ve bakım maliyetlerini yansıtmasına neden oluyor.

Uluslararası Hava Nakliyatı Birliği’nin (IATA) bilgilerine nazaran bu durum, dalda getiri olarak bilinen ve havayolu fiyatlandırma gücünün bir göstergesi olan yolcu başına ortalama gelirlerin geçen yıl yüzde 6,2’ye yükselmesine neden oldu. IATA, getirilerin 2024 yılında daha yavaş bir süratte da olsa yüzde 1,8 civarında artacağını öngörüyor.

reklam

KARLAR DAHA DA ARTACAK

Bernstein’ın iddialarına nazaran, yılın en ağır devri olması beklenen yaz aylarında Avrupalı havayolu şirketlerinin getirileri geçen yılın düzeylerini aşarak yüzde 8,5’e kadar yükselecek ve seyahat talebi devam ettikçe ve uçak teslimat gecikmeleri sürdükçe 2025’te daha da artacak.

Bernstein analisti Tobias Fromme, bu yaz talebin 2019’dan bu yana yaklaşık yüzde 15-20 artacağını, kapasitenin ise neredeyse hiç değişmeyeceğini kestirim ediyor.

MÜŞTERİ BİLETE DAHA YÜKSEK FİYAT ÖDEMEYE HAZIR

Artemis Investment’ta havayolu yatırımcısı olan Jamie Lindsay ise “Bu yaz yüksek fiyatlar kârları artırmaya devam edecek. Havayolları daha fazla para kazanacak zira müşteriler hala daha fazla ödemeye istekli” biçiminde konuştu.

Bazı analistler, uçakların yere indirildiği, hudutların kapatıldığı ve ayakta kalmak için milyarlarca borç aldıkları pandemiden sonra havayolu şirketlerinin toparlanırken gösterdikleri direnci ortaya koyuyor. Ayrıyeten, aylarca süren pandemi kısıtlamalarının akabinde tüketicilerin seyahat ve tecrübelere yine odaklandığının da altını çiziyorlar.

Örneğin Wizz Air İngiltere genel müdürü Marion Geoffroy Reuters’e verdiği demeçte, kapasite sabit kalsa bile bu yaz getirilerin 2023 ile tıpkı ölçüde artacağını söyledi. “Kısıtlı kapasite varsa, fiyatlandırma ortamı yükselir” diyen Geoffroy, artışların boyutuna ait ayrıntı vermekten kaçındı.

BİLET FİYATLARI EN ÇOK OCAK AYINDA ARTTI

Airlines Reporting Corp (ARC) bilgilerine nazaran Ocak, ABD seyahat acenteleri aracılığıyla satılan uçak biletleri dikkate alındığında bir yıl öncesine nazaran ortalama bilet fiyatlarının yüzde 3 arttığı en yüksek ay oldu. Seyahat bilgi firması ForwardKeys’e nazaran, 2019’dan bu yana Kuzey Amerika fiyatları yüzde 30, Avrupa fiyatları ise yüzde 25 arttı.

British Airways’in sahibi IAG ve Air France-KLM, 29 Şubat’ta 2023 bilançosunu açıkladığında yaz rezervasyonları gündemde olacak. Bir LSEG tahliline nazaran, bu şirketlerin daha yüksek faaliyet kârı bildirmeleri bekleniyor.

YAZ AYLARI İÇİN TALEP GÜÇLÜ

Avrupa merkezli uygun fiyatlı uçuşlara konut sahipliği yapan Ryanair ve EasyJet, yaz rezervasyonlarının çok güçlü olduğunu, lakin Ryanair’in çevrimiçi seyahat acenteleri aracılığıyla satışlarla ilgili sıkıntılar nedeniyle daha sakin olduğunu söyledi.

LSEG konsensüsüne nazaran Delta’nın işletme karının 2024 yılında yüzde 3 artışla 6,5 milyar dolara yükseleceği iddia edilirken, United Airlines’ın karının 5,1 milyar dolarda kalacağı öngörülüyor.

YÜKSEK BİLET FİYATLARI TALEBİ KIRMADI

Şimdiye kadar uçak biletlerindeki fiyat artışları talebi azaltmadı. United, transatlantik çizgilerdeki rezervasyonların ve getirilerin bu yıl güçlü kalmasının beklendiğini söyledi. Kısıtlamalardan en son çıkan pazarlardan biri olan Çin’de de seyahatler toparlandı ve turizm gelirleri bu yıl Ay Yeni Yılı tatili sırasında pandemi öncesi düzeylerin üzerine çıktı.

PC Agency’nin kurucusu Paul Charles, “Şu anda rastgele bir havayolu şirketiyle konuşun, size bu yaz için ileriye dönük rezervasyonlarının güzel göründüğünü söyleyeceklerdir” dedi.

EKONOMİK GÖRÜNÜM BOZULURSA TABLO DEĞİŞİR

Yatırımcılar ve analistler, ekonomik görünüm istikrarlı kaldığı sürece tüketicilerin yüksek fiyatları tolere etmeye devam edebileceğini söyledi. Lakin kimileri, bilhassa Japonya, İngiltere ve Almanya’daki son durgunluklarla birlikte bu eğilimin azalabileceğinden tasa ediyor.

Otel işletmecileri Hilton, Marriott International ve online seyahat acentesi Expedia şimdiden intikam turizminin bittiğine ait sinyaller vermeye başladı. Lufthansa ve TUI şirketlerine yatırım yapan DWS Smart Industrial Technologies’de portföy yöneticisi olan Madeleine Ronner, “İşgücü piyasalarının daha da kötüleştiğini görürseniz, bu talebi etkilemeye başlayabilir” dedi.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/ucak-biletleri-cepleri-bu-yil-daha-fazla-yakacak/307190

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!