reklam

TÜSİAD’dan idarede bayan temsilinin artırılması için iş dünyasına davet

Etkinlikte, ülkemizde idarede bayan temsiliyetinin somut maksatlar ve sayılar ile artmasında özel bölüm başta olmak üzere kurumların rolü ele alındı.

TÜSİAD iş dünyasına, Borsa İstanbul’da süreç gören halka açık şirketler başta olmak üzere, şirketlerin idare heyetlerindeki bayan üye oranını;- 2 yıl içinde, SPK’nın “uy ya da açıkla” prensibiyle uyumlu olan yüzde 25 gayesine, – 5 yıl içinde ise, AB tarafından üye ülkelere getirilen en az yüzde 33 gayesine taşıması,- tüm idare kademelerinde kadın-erkek dağılımına ait datalarını sistemli açıklaması için davette bulundu.

Turan: İş dünyasını harekete geçirmek üzere bir davette bulunuyoruz

TÜSİAD Yönetim Kurulu Lideri Orhan Turan konuşmasında şu sözleri kullandı:
“Birçok toplumsal sorunda olduğu üzere, idarede bayan oranının artırılması konusunda da iş dünyasının kurumsal sistemleriyle harekete geçmesine ve dönüştürücü gücüne inanıyoruz. TÜSİAD olarak idarede bayan oranının artırılmasını ivmelendirmek hedefiyle, kendi üyelerimizden başlayarak iş dünyasını harekete geçirmek üzere bir davette bulunuyoruz.

reklam

Başta Borsa İstanbul’da süreç gören halka açık şirketler olmak üzere, şirketleri, idare konseylerindeki bayan üye oranını;- 2 yıl içinde, SPK’nın “uy ya da açıkla” prensibiyle uyumlu olan yüzde 25 amacına, – 5 yıl içinde ise, AB tarafından üye ülkelere getirilen en az yüzde 33 amacına taşımaya ve- Tüm idare kademelerinde kadın-erkek dağılımına ait datalarını sistemli açıklamaya davet ediyoruz.

Şirketlerin bu gayeye ulaşmasını destekleyecek kaynaklar hali hazırda bulunuyor. Şirketler; mevcut kaynaklardan da faydalanarak; – “Yönetim konseylerinde vazife almaya hazır” mevcut bayan aday havuzuna erişebilir, – Sertifikalı “eğitim-mentorluk programları”na başvurarak bayan yetenek havuzunu genişletebilir, İdare heyetleri için oluşturulması mecburî olan “aday gösterme komitelerine” bu istikamette yardımcı olacak araçlara ulaşabilir ve- Halka açık bilgiler çerçevesinde “düzenli data takibi”ne katkı sağlayabilir.- Şirketlerin bu kaynaklardan yararlanması için teşvik edici olacağız.

Görünür olmayan bir şeyi ölçemeyiz. Ölçemediğimiz bir şeyi de görünür kılamayız. Biz de bu nedenle, idarede bayan konusunda, milletlerarası bilgilerle de karşılaştırılabilir formda şirketlere yönelik data üretimine de katkıda bulunacağız.

Yönetim kademelerinde bayan konusunda çalışmalar yürüten kurumlardan katılan pahalı konuşmacılarımıza iştirakleri için çok teşekkür ediyorum.”

Yılmaz: Her alanda eşit iştiraki başardığımız vakit gayelere daha yakın olacağız

Açılışın akabinde program “İş Dünyasında İdarede Eşitlik için Telaffuzdan Harekete Nasıl Geçilir?” başlıklı panel ile devam etti. TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Toplumsal Kalkınma Yuvarlak Masası Lideri Yılmaz Yılmaz, Yüzde 30 Kulübü Türkiye İdare Şurası Üyesi Oya Sener, İdare Şurasında Kadın Derneği Yönetim Kurulu Eş Lideri Burçak İnanç, UN Küresel Compact Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Fezal Okur Eskil, SKD Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi His Yılmaz, EBRD Türkiye Lider Yardımcısı ve Ankara Ofis Lideri Mehmet Üvez panelde konuşmacı olarak yer aldı.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Toplumsal Kalkınma Yuvarlak Masası Başkanı Yılmaz Yılmaz konuşmasında şu tabirleri kullandı:

“Türkiye’de halka açık şirketlerde idare konseylerindeki bayanların oranı, yıllar içinde çok yavaş bir artış eğilimi gösteriyor. Türkiye’deki iş dünyası temsilcileri olarak idare heyetlerinde bayan temsilinin artırılması için bu alandaki ilerlemeyi artık hızlandırmak istiyoruz ve iş dünyasını harekete geçmeye davet ediyoruz. Bayanların erkeklerle eşit oranda ve eşit fırsatlarla hayatın her alanına iştirakini başardığımız vakit ülke olarak ekonomik, demokratik ve toplumsal kalkınma amaçlarımıza daha da yakın olacağız.”

Panelde konuşmacılar, çalışma hayatının giriş seviyesinden üst idare kademelerine kadar her basamağında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının ehemmiyetini vurgularken, idare şuralarında bayanların eşit temsili başta olmak üzere bu alanda yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi paylaşımında bulundu ve bu bahiste işbirliklerinin değerine dikkat çekti.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/tusiaddan-yonetimde-kadin-temsilinin-artirilmasi-icin-is-dunyasina-cagri-2349297

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!