reklam

TÜSİAD Başekonomistinden kaygı verici enflasyon açıklaması

Koç Üniversitesi ve TÜSİAD iştiraki ile oluşturulan Ekonomik Araştırma Forumu (EAF) tarafından “2024 yılında Türkiye Ekonomisi” konferansında konuşan TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Türkiye iktisadının şiddetli bir süreçten geçtiğini lisana getirerek, 2013 yılının sonlarından itibaren başlayan süreçle Türkiye iktisadının ivme kaybı yaşadığını, enflasyonda da denetimi kaybettiğine işaret etti.

Söz konusu süreçte küresel temada geçerliliği kalmayan birtakım siyasetlerin uygulandığını, lakin bunların maliyetinin de ağır olduğuna dikkat çekti.

ENFLASYONDA MERKEZ BANKASI’NIN GAYESİ GERÇEKLEŞMEZ

“Mevcut kayıplar göz nazaran göre yaşandı” diyen Altınsaç, bu süreçte kayıpları bilakis çevirecek birtakım fırsatlar elde edildiğini, fakat bu fırsatın yanlışsız kullanılamadığına vurgu yaptı. Lakin geçen yılın ikinci yarısından itibaren uygulanan siyasetlerde bir U dönüşü olduğunu, bu U dönüşünün tesiriyle Türkiye’nin CDS’lerinin 300 puanın altına indiğini anımsatan Altınsaç, enflasyonda Merkez Bankası varsayımının gerçekleşmeyeceğini, yüzde 73’ün üzerinde bir enflasyon beklediklerine lisana getirerek, şu sözleri kullandı:

reklam

DAHA GÜÇLÜ FAİZ ARTIŞI OLMALIYDI

“Merkez Bankası’nın kestirimi gerçekleşmeyecek, zira içeride talep hala çok şiddetli. Görüyoruz ki ocak ayında aralık ayında nazaran daha yüksek bir talep var. Servis enflasyonunda yaşadığımız hareketlilik maalesef iç talebin Merkez Bankası’nın hesapladığında daha güçlü olduğunu ve olacağını gösteriyor. Bu noktada yalnızca Merkez Bankası’nın siyasetleri kâfi değil. Maliye siyasetlerinin buna daha fazla dayanak vermesi gerekiyor. Bana kalırsa geçen yılın temmuz ve ağustos ayları kaybedildi. Çünkü daha güçlü bir faizz artışı olmalıydı.

Ancak biz bunu kademeli yaptık, faiz artışını kademeli yapınca da risk alıyorsunuz. İstikamet gerçek lakin eksikler mevcut. Daha derin ve ayrıntılı siyasetlere gereksinim var. Gerçek kesime baktığımızda son endüstride son 10 yıldır bir verimlilik artışı yok. Münasebetiyle temel bahis TL’nin düzeyi değil. İsterseniz kuru 45 TL yapın verimlilik yoksa başarılı olamazsanız, bir mühlet sonra yeniden sarmala girersiniz.”

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/tusiad-basekonomistinden-endise-verici-enflasyon-aciklamasi/307319

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!