reklam

Türkiye’nin narenciye eserleri ihracatı, 2023’te 1 milyar doları aştı

Ege İhracatçı Birliklerinden (EİB) yapılan açıklamaya nazaran, geçen yıl narenciye eserleri ihracatı evvelki yıla nazaran yüzde 23’lük artış gösterdi.

İhraç edilen narenciye eserleri ölçüsü ise 2022’de 1 milyon 940 bin tonken geçen yıl 1 milyon 950 bin ton olarak gerçekleşti.

Uçak, besin güvenliği ve kaliteyi temel alan bir yaklaşım gösterdiklerini, C vitamini deposu eserlerle dünyaya şifa dağıttıklarını söz etti.

Türkiye’nin 2023 yılında 3 milyar 491 milyon dolarlık taze meyve zerzevat ihracatına imza attığını belirten Uçak, şunları kaydetti:

reklam

“Narenciye eserleri taze meyve zerzevat ihracatımızdan yüzde 32 hisse aldı. Mandalina 577 milyon dolarlık meblağla narenciye eserleri ortasında ihracat liderliğini sürdürdü. Mandalina yalnızca narenciye eserlerimiz ortasında değil, yaş meyve zerzevat eserlerimiz ortasında da ihracat şampiyonu oldu. İhracatımız, limonda yüzde 30 artışla 355 milyon dolar, portakalda yüzde 15 artışla 112 milyon dolara çıktı. Greyfurtta ise geçen yıl ihracat 68 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.”

Narenciye ihracatında Rusya Federasyonu’nun 428 milyon dolarla doruktaki yerini koruduğunu aktaran Uçak, ikinci sıradaki Irak’a yapılan ihracatın ise yüzde 165’lik artışla 181,5 milyon dolara yükseldiğini, Ukrayna’nın da 101 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldığını tabir etti.

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/turkiye-nin-narenciye-urunleri-ihracati-2023-te-1-milyar-dolari-asti/307107

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!