reklam

Türkiye’nin makine ihracatı 2023’te 28 milyar doları aştı

Makine İhracatçıları Birliğinden (MAİB) yapılan açıklamada, makine imalat endüstrisinin konsolide dataları yer aldı.

Buna nazaran, Türkiye’nin özgür bölgeler dahil toplam makine ihracatı geçen yıl 2022’ye nazaran yüzde 11 artırarak 28,1 milyar dolara çıktı.

Yıl boyunca makine ithalatının yatay seyrettiği Almanya, yüzde 7,6 artış ve 3,5 milyar dolarlık ihracatla Türkiye’nin bu alandaki ana pazarı oldu. İkinci sırada yer alan Rusya’ya ihracat yüzde 68,3 artarak 3 milyar dolara yaklaştı.

Makine ihracatının 1 milyar dolar üzerinde seyrettiği ABD, İtalya ve Birleşik Krallık’ta yüzde 10’a varan artışlar sağlandı.

reklam

En fazla ihracatı yapılan 3 eser kümesi “evsel ve endüstriyel soğutma makineleri”, “içten yanmalı motor ve aksamı” ile “inşaat ve madencilik makineleri” oldu. Kadro tezgahları ihracatı yüzde 15,3 artarak 1,5 milyar dolar eşiğine ulaştı. Bölümün kilogram başına ihracat fiyatı ortalaması da 6,2 dolardan 7,2 dolara yükseldi.

“YENİ YILDA AMAÇ 30 MİLYAR DOLAR”

Makine İhracatçıları Birliği Lideri Kutlu Karavelioğlu, açıklamada, dünya makine ihracatının yüzde 1 daraldığı bir yılı artışla kapattıklarını belirterek, yeni yılda gayelerinin 30 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Karavelioğlu, “Avrupa Yeşil Mutabakatı ile entegrasyona erken başladığımız için bu bahiste, doğudaki rakiplerimizden epey avantajlı bir durumdayız. Gün geçtikçe daha bariz hale gelen bu avantajın bölümümüze yatırım çekmek konusunda kıymetli yararları olacağını da beklemeliyiz.” sözlerini kullandı.

Dünyada merkez bankalarının mali sıkılaşma siyasetlerinin gölgesinde geçen 2023’e ait son sanayi PMI göstergesinde, global makine siparişlerindeki düşüşün besbelli olduğunu kaydeden Karavelioğlu, Türkiye’de makinecilerin rakip ülkelerden yıl boyunca müspet istikamette farklılaştığını anlattı.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/turkiye-nin-makine-ihracati-2023-te-28-milyar-dolari-asti/303882

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!