reklam

Türkiye’nin en başarılı bayan girişimcileri aşikâr oldu

Garanti BBVA’nın, Ekonomist dergisi ve Türkiye Bayan Teşebbüsçüler Derneği (KAGİDER) iş birliğiyle bu yıl 17’ncisini gerçekleştirdiği Türkiye’nin Bayan Teşebbüsçüsü Müsabakası sonuçlandı.

Garanti BBVA’dan yapılan açıklamaya nazaran ödül merasiminde, beş kategorinin birincileri açıklandı.

Yarışmada, DG Geri Kazanım’ın kurucusu Nagihan Yılmaz, “Türkiye’nin Bayan Girişimcisi”, Bilge Can, Anatolian Craft teşebbüsüyle “Türkiye’nin Bayan Toplumsal Tesir Girişimcisi”, Seyyare Sungur, Fındık Ocağı teşebbüsüyle “Türkiye’nin Yöresinde Sürdürülebilir Fark Yaratan Bayan Girişimcisi” oldu.

Şevin Ballıktaş, Usersdot teşebbüsüyle “Türkiye’nin Gelecek Vadeden Bayan Girişimcisi” seçilirken, bu yıl ödül kategorisine eklenen “Türkiye’nin Bayan Kooperatifi” ödülünü ise Hatay Altınözü Zeytin Emeği Bayan Teşebbüsü Kooperatifi (HAZEK) ismine Leyla Ayvazoğlu aldı.

reklam

Açıklamada merasimdeki konuşmasına yer verilen, Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, kadın ve erkeğin büsbütün eşit olduğu, bayanların da iş hayatının kesimi olduğu bir dünyada sürdürülebilir kalkınmadan bahsedilebileceğini belirtti.

Baştuğ, son yıllarda bayanların teşebbüsçü olmasını teşvik eden ve bayan girişimciliğini destekleyen çok kıymetli çalışmalar yapıldığına dikkati çekerek, “2006 yılından bu yana bayan girişimcilere verdiğimiz aralıksız dayanağımız, bugün hem bankacılık hem farklı bölümlerde örnek alınarak yeni programların yaratılmasına vesile oldu.” ifadelerini kullandı.

Kadın girişimcilere yönelik çalışmalarını sürdürülebilirlik stratejilerinin odaklarından olan “kapsayıcı büyüme” başlığında değerlendirdiklerini hatırlatan Baştuğ, “17 yıldır kesintisiz devam eden bu program kapsamında, yalnızca son 5 yılda sağladığımız finansman takviyesi 200 milyar lirayı aşarken 20 yıla yakın vakitte bütünsel olarak sağladığımız desteklerimizle ekosistemde aktif bir yarar yarattık.” değerlendirmesinde bulunarak şunları kaydetti:

“Türkiye’nin Bayan Teşebbüsçüsü Müsabakası ise, bayan girişimcilerin muvaffakiyetlerinin farkına varabilmeleri ve cesaretlendirilebilmeleri açısından büyük değer taşıyor. Yalnızca 100’lerle başladığımız bu tertipte bugüne kadar gelen toplam müracaat sayısı 45 bini aştı. Bugün Türkiye’de bayan teşebbüsçü denilince birçok kişinin birinci aklına gelen başarılarıyla rol model olan pek çok bayan girişimcinin yolu yarışımızla kesişti.

Yaptıkları iş ve süreçlerle, teknoloji, geri dönüşüm, güç, sıhhat üzere alanlarda bugüne kadar Türkiye’de birçok kişinin yapamadığı işleri geliştiren bayan girişimcilerle bir ortaya geldik. Bu yıl yarışımıza birinci sefer ‘Türkiye’nin Bayan Kooperatifi’ kategorisini ekledik. Bu kategoriyle Anadolu’da kısıtlı imkânlarla iş yapmaya çalışan bayanları desteklemeyi ve bayan kooperatiflerini yarışa dahil ederek görünür olmalarını amaçladık.”

KAGİDER Yönetim Kurulu Lideri Esra Bezircioğlu da, Türkiye’nin Bayan Teşebbüsçüsü Yarışı’nın 103 müracaat ile başladığı birinci yılından, bugün binlerce müracaata ulaşmasının memnunluğunu yaşadıklarını ve böylesi bir oluşumun paydaşı olmaktan onur duyduklarını anlattı.

Her bayana girişimcilik cüreti veren tarafıyla yarışın kıymetine vurgu yapan Bezircioğlu, “Türkiye’nin Bayan Teşebbüsçüsü Yarışının, temel değeri, başvuran, yarışan ve finale kalan bayan girişimcilerden çok, “öyküsü karanlıkta kalan bayan girişimcilere tutacağı ışıkla mana kazanacaktır.” açıklamasında bulundu.

Kadınların güçlenmesini ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını hedefleyerek her mecrada bayan girişimciliğini desteklemek için hem ekonomik hem de toplumsal alanda bayanların güç kazanmasına yönelik ulusal ve memleketler arası projeler ve çalışmalar yürüttüklerinden kelam eden Bezircioğlu şunları kaydetti:

“Bugüne kadar binlerce bayan girişimciye dayanak olmakla kalmadık, birebir vakitte onların muvaffakiyet öykülerini topluma duyurarak, öteki bayanlara ilham kaynağı olmalarını sağladık. Girişimcilik yolunda bayanlara yol arkadaşlığı yaptık, gelişmelerine şahit olduk, daima birlikte sevindik ve başarılarıyla gurur duyduk, duymaya da devam ediyoruz. Ortak maksadımız, Cumhuriyet’in 2. yüzyılında daha çok bayanın sesini dünyaya duyurabilmek ve öykünülecek hikayeler yaratma seyahatinde, teşebbüsçü bayanlara daha çok yürek vermek olacaktır.”

Ekonomist Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Talip Yılmaz ise, Ekonomist dergisi olarak yaptıkları her işin sürdürülebilir olması şuuruyla hareket ettiklerine vurgu yaptı.

Yılmaz, “Garanti BBVA ve KAGİDER ile birlikte 17 yıl evvel bir yola çıktık. Türkiye ekosisteminde bayanın gücünü artırma ismine 17 yıl evvel başlattığımız yarışımızda bugüne kadar 45 bin bayan girişimcimiz yarışımıza katıldı. Türkiye’de bayan teşebbüsçü oranı yüzde 3’lerden yüzde 13-14’lere geldi. 17 yıl evvel yola çıktığımızda tek kategoride ödül verirken, gelişen bayan teşebbüsçü ekosisteminin, bayan girişimcilerin güçlü adımları ile birlikte bugün gelinen noktada kategori sayısını beşe çıkardık.” yorumunu yaptı.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/turkiye-nin-en-basarili-kadin-girisimcileri-belli-oldu/307688

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!