reklam

Türkiye’nin birinci kamyon üreticisi tarih oldu

1962 yılında kurulan ABD merkezli Türk kamyon ve ticari araç üreticisi ASKAM, Türkiye’nin en büyük kamyon üreticisi olmayı başardı. Uzun mühlet faaliyet gösteren bu dev firma, sonraki yıllarda şiddetli bir sürece girdi ve faaliyetlerini sonlandırdı.

DODGE, FARGO, DESOTO MARKA KAMYONLARI ÜRETTİ

Chrysler, 1962’de Orta Doğu’da bir pazar hissesi elde etmek gayesiyle Türkiye’ye adım attı ve Çiftçiler Holding ile birlikte ortak bir teşebbüs başlattı.

reklam

Bu teşebbüsün yüzde 60’ı Chrysler’a, yüzde 40’ı ise Çiftçiler Holding’e aitti. İşbirliği başladıktan sonra Dodge, Fargo, DeSoto üzere markalar altında kamyon satışları gerçekleştirildi. Fakat beklenen muvaffakiyet sağlanamadı ve şirketin ayrılma süreci başladı.

2000 YILINDA ÇIKAN EKONOMİK KRİZ FİRMAYI VURDU

Firmanın karlılığı tepe yapmışken 2000 yılında global bir ekonomik kriz patlak verdi. Bu kriz, şirketi tesiri altına aldı, üretimin durmasına neden oldu.

Krizin nedeni, hammaddenin Dolar cinsinden alınması, borçlanma ve borcun geri ödenmemesi olarak belirtildi.

Şirket, bu kuvvetli periyodun sonucunda ASKAM ismini benimsemeye karar verdi. 2002 yılında Daimler Benz ve Chrysler’in birleşmesiyle firma, ASKAM Kamyon İmalat ve Ticaret A.Ş. olarak yine yapılandı.

Ardından 2003 yılında ASKAM’ın üçte birlik payına sahip olan Çiftçiler Kümesi, Tatko ve Ruşenşad’ın paylarını devralarak ASKAM paylarını tek bir elde topladı.

ASKAM, yaptığı bir dizi atak ve gayrete karşın istediği düzeye ulaşamadı. Bilhassa BMC, Mercedes ve Ford üzere önde gelen firmaların gerisinde kaldı.

Şirket, 2007 yılında kamyon üretimini durdurdu. Lakin 2014 yılına kadar yedek modül satışına devam etti.

Günümüzde Çiftçiler Holding’in resmi sitesinde ASKAM için “Yeniden yapılanma doğrultusunda çalışmalar devam etmektedir” deniliyor.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/turkiye-nin-ilk-kamyon-ureticisi-tarih-oldu/307436

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!