reklam

Türkiye’de 2023’te nispî yoksulluk oranı yüzde 13,9 oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılına ait “Yoksulluk ve Hayat Şartları İstatistikleri”ni açıkladı.

Buna nazaran, muadil hane halkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 50’si dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sonuna nazaran, yoksulluk oranı 2023’te 0,5 puan azalarak yüzde 13,9 oldu. Medyan gelirin yüzde 60’ı dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sonuna nazaran hesaplanan yoksulluk oranı ise son yılda 0,1 puan artarak yüzde 21,7 olarak tespit edildi.

Eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 40’ı dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sonuna nazaran, yoksulluk oranı bir evvelki yıla nazaran 0,2 puanlık azalış ile yüzde 7,4 olarak gerçekleşti. Medyan gelirin yüzde 70’i dikkate alınarak belirlenen yoksulluk hududuna nazaran hesaplanan yoksulluk oranı ise bir evvelki yıla nazaran 0,4 puanlık artışla yüzde 29,7 oldu.

Hane halkı tipine nazaran muadil hane halkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 50’si dikkate alınarak hesaplanan yoksulluk oranlarına bakıldığında, tek kişilik hane halklarında yoksulluk oranı bir evvelki yıla nazaran 2 puan artarak yüzde 9,5’e çıkarken, çekirdek aile bulunmayan birden fazla şahıstan oluşan hane halklarında da 3,7 puan azalarak yüzde 8’e geriledi.

reklam

En az bir çekirdek aile ve öbür bireylerden oluşan hane halklarının yoksulluk oranı 2,1 puan azalarak yüzde 17,5’e, tek çekirdek aileden oluşan hane halklarının yoksulluk oranı ise 0,3 puan azalarak yüzde 13,6’ya geriledi.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/turkiye-de-2023-te-goreli-yoksulluk-orani-yuzde-13-9-oldu/304951

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!