reklam

Türk iş insanından Bali’ye tatil köyü yatırımı

Girdi maliyetlerinin yüksekliği, vergi yükü ve işçi sarfiyatının yüksekliği münasebetleriyle ülkede iş yapmak istemeyen Türk yatırımcılar, gözlerini Uzakdoğu’ya dikti. Bilhassa turizm, inşaat ve mobilya dalında faaliyet gösteren iş insanlarının, yatırım için Endonezya’nın turistik destinasyonlarından Bali’yi tercih ettiği ortaya çıktı.

Ege’de Sonsöz’den Muhittin Akbel’in haberine nazaran, Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanlığını yürüten Yakup Demir, kendisinin de Bali’de turistik tesis yatırımı yaptığını belirterek, “Bali’de her gün bir Türk iş insanı, şirket kuruyor” dedi.

“KÂRIMIZ YÜZDE 40’LARDAN YÜZDE 10’A GERİLEDİ”

Çeşme, Ege ve Akdeniz Bölgesindeki turizmcilerin, 3-5 ay dolu dönem yaşadığını, sonra 9 aya kadar varan işsizlikle karşı karşıya kaldığını hatırlatan ÇEŞTOB Başkanı Yakup Demir, “Son yıllarda Türk turizmcilerin yararında önemli düşüşler oldu. Zira maliyetler çok arttı, işçi sarfiyatları arttı, vergi yükü dayanılmaz uzunluklara ulaştı. En berbatı, insanların ekonomik gücü o kadar azaldı ki, tatili öncelikli muhtaçlık olmaktan çıkardı. Münasebetiyle evvelden ciromuzun yüzde 35’i 40’ı kâr olurdu, artık bu oran yüzde 15’e, hatta yüzde 10’a geriledi” sözlerini kullandı.

reklam

“22 VİLLADAN OLUŞAN BİR TATİL KÖYÜNE YATIRIM YAPIYORUM”

Bu kaidelerde yurtdışında yatırım için yer arayışlarında bulunduğunu ve Bali’de karar kıldığını anlatan Yakup Demir, şu değerlendirmelerde bulundu:

Çeşme’deki tesislerimizde muhtaçlık duyduğumuz çalışanın bir kısmını Bali’den sağlıyordum. Ülkemdeki işçi ıstırabını her platformda lisana getirdim. Artık endüstrici de yana yakıla eleman arıyor. Zira bu sorun, ülkemizin sorunu. Bali’de, Sri Lanka’da, Tayland’da, hatta Hindistan’da araştırma yaptım ve Bali’de yatırım yapmaya karar verdim. 22 villadan oluşan bir tatil köyüne yatırım yapıyorum bir ortağımla birlikte. Burada 12 ay turizm var, 12 ay güneş var. Bali, Endonezya’nın bir adası ancak Endonezya’dan daha çok biliniyor. Bu ülkedeki turistik tesislerin doluluk oranı, yüzde 80-90 ortasında. Bali’deki emekçi masrafları, Türkiye’deki emekçi maliyetinin neredeyse üçte biri kadar. Devlet yatırımcıya çok hoş imkanlar sunuyor. Bali’ye 10 yıl evvel gittiğimde dolar neyse, bugün de tıpkı fiyatta. Raflardaki besin eserleri başta olmak üzere pek çok eşya fiyatlarında en küçük bir artma olmuyor. Bali’yi övmek istemiyorum lakin bu gerçekleri de söylemem lazım”

“HER GÜN BİR TÜRK İŞ İNSANI BALİ’DE ŞİRKET KURUYOR”

Bali’de yatırımcılara sunulan bu fırsatı gören Türk iş insanlarının akın akın bu ülkeye giderek yatırım yaptığına vurgu yapan Yakup Demir, “Sadece turizmde değil, başka kesimlerde de tanınan imkanlar, son derece cazip. Hasebiyle Türk iş insanları Bali’ye hem tatil hem araştırma için gidiyor ve orada yatırım yapmaya karar veriyor. Bali’de, hiç abartmıyorum, neredeyse her gün bir Türk iş insanı şirket kuruyor. Uzun yıllardır bu ülkeyle irtibatım olduğu için bu ülkenin kanunlarını, bürokrasisini biliyorum. Bu nedenle kimilerine şirket açma sürecinde yardımcı oldum. Şahsen ben 4 Türk’ün şirket kurma sürecini yürüttüm. Şirket açanlar ortasında Kuşadası’ndan turizmciler de vardı. Turizm, Türklerin en çok yatırım yaptığı bölüm. İnşaat ve mobilya, ikinci ve üçüncü sırayı alıyor. Ülkemizdeki ekonomik tablonun artık olağana dönme vakti geldi. Yoksa Türk yatırımcılar, yurtdışına gitmeye devam eder” sözlerini kullandı.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/turk-is-insanindan-bali-ye-tatil-koyu-yatirimi/306976

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!