reklam

TÜRK-İŞ Genel Lideri Ergün Atalay’dan taban fiyat yorumu

Atalay, Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından Çırağan Sarayı’nda “Cumhuriyet’imizin 100. Yılında Çalışma Hayatı” temasıyla düzenlenen Ortak Paylaşım Forumu’nda yaptığı konuşmada, iş kazalarındaki personel vefatlarına dikkati çekti.

“İşçi ve iş sıhhatiyle ilgili düzgün formda yatırım yapanlar var mı? Olağan ki var, onların büyük çoğunluğu bu salonda. Bir sürü patron örgütü var, TİSK’te örgütlüyüz. Öbür patronlar, birinci fırsatta imkan olsa ‘Sendikalar kapansa da olur’ dedikleri vakit da oluyor.” diyen Atalay, memur ve personel emeklilerine yönelik maaş artırımlarının farklı olmasını yanlışsız bulmadığını da vurguladı.

Atalay, “Çöp arabasının ardında iki tane kardeşimiz var, inanın ikisinin ortasında 10 bin lira fark var. Biri kamyonun sağında biri solunda duruyor. Biri şirket elemanı, biri belediyenin elemanı.” diye konuştu.

Görevinin bu şekil yanlışları söylemek olduğunu belirterek, “Benim bir yılda iki maaşımı vergiden ötürü alıyorlar. Bu türlü bir sistem dünyanın hiçbir yerinde yok.” tabirini kullanan Atalay, Türkiye’de az gördükleri yüzde 14 sendikalaşma olmasının en büyük sorumlularının kendileri ile birlikte HAK-İŞ ve DİSK olduğunu lisana getirdi.

reklam

İşçisi, memuru, işsizi bu ülkenin yüzde 65’i olduklarını lakin mecliste kendilerinden kimse bulunmadığı için kale alınmadıklarını söyleyen Atalay, 20 yıldır şeker fabrikalarının özelleştirilmemesi için kapı kapı dolaştıklarını, Kovid-19 salgınının akabinde besinin ehemmiyetinin görüldüğünü, özelleştirilmeyen fabrikaların sayısının çok az kaldığını, sendikalaşmanın değerli olduğunu ve sendikalaşmayı itibarsızlaştırmayı gerçek bulmadığını da kelamlarına ekledi.

HAK-İŞ GENEL LİDERİ ARSLAN: “İŞÇİ ÖRGÜTLÜLÜĞÜNÜN ÖNÜNDEKİ MANİLERİ KALDIRALIM”

HAK-İŞ Genel Lideri Mahmut Arslan ise, 16 milyon çalışanın yalnızca yüzde 14’ünün sendikalı olmasının temsil krizini de beraberinde getirdiğine işaret etti.

Bu durumu aşabilmek için sendikaların örgütlenmesinin önündeki mahzurların aşılması gerektiğini ve personellerin sendikalaşmak istediğini belirten Arslan, sendikal örgütlüğünün önündeki mahzurların kaldırılması konusunda mevzuat düzenlemesine gereksinim duyulduğunu, şu sözlerle anlattı:

“İşçi örgütlülüğünün önündeki pürüzleri kaldıralım ve güçlü bir sendikal yapıyla masaya oturalım. Bunun yaptığımız vakit dünyaya da örnek bir sanayi alakalar sistemini inşa edeceğiz. Bunu başarabilir miyiz? Ben bu anlayış hakim olduğu vakit bunu başaracağımıza inanıyorum.”

“ASGARİ FİYATIN VERGİ DIŞI BIRAKILMASINI BİRİNCİ KERE BİZ SAĞLADIK”

Türkiye’de adil, hakkaniyetli, çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınan bir sisteme gereksinim duyulduğu görüşünü de savunan Arslan, şöyle devam etti:

“Vergideki adaletsizliğe TİSK ile birlikte itiraz ettik. Minimum fiyatın vergi dışı bırakılmasını birinci kere biz sağladık. Hem TÜRK-İŞ’in hem TİSK’in hem de hükümetin bu bahiste kararlılığı sahiden çok değerliydi. Büyük bir iş başardık. Kayıt dışı istihdamda gayrette TİSK ile birebir yerdeyiz. Sendikal örgütlülüğü yaygınlaştırırsak kayıt dışılığı ortadan kaldırıyoruz. Bizim örgütlü olduğumuz hiçbir iş yerinde kayıt dışı istihdam kelam konusu değil. O vakit sendikal hareketin güçlenmesi, kayıt dışıyla gayret için en kıymetli argüman. Sendikal örgütlülüğün desteklenmesi konusunda işletmelerimizde birtakım teşvikler sağlanması gerekiyor. Örneğin; vergide yüzde 5’lik avantaj sağlanmalı.”

Belirlenen minimum fiyatın güzel olması temennisinde de bulunan Arslan, “Bizim itirazımız minimum fiyatın bugün belirlenen sayılarına değil, minimum fiyatın asgarî taban fiyat olmaktan çıkmasınadır.” dedi.

“KISA VAKİTTEKİ EN BAŞARILI SÖZLEŞME”

Bunu çözmeleri gerektiğini aktaran Arslan,”Bizim belirlediğimiz minimum fiyat, en az fiyat olsa, bugün sayılar konusunda da hiçbir itirazımız yok. Fakat en az, taban fiyat değil, bugün belirlediğimiz ortalama fiyatlardır. Bunu çözmek için, hem taban fiyatın mevzuat açısından kurulun yapısının değişmesi, hem de taban fiyatın yalnızca asgarî fiyat olarak kalacağı bir modeli yaygınlaştırabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Arslan, bu yıl taban fiyatın belirlenmesinde, kısa vakitteki en başarılı mukaveleye imza atıldığını da kelamlarına ekledi.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/turk-is-genel-baskani-ergun-atalay-dan-asgari-ucret-yorumu/302370

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!