reklam

TikTok’u satın almak için bir yatırımcı kümesi kurulacak

Eski ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, CNBC televizyonuna verdiği röportajda, Temsilciler Meclisinde kabul edilerek Senatoya gönderilen “Amerikalıları Yabancı Düşmanlarca Denetim Edilen Uygulamalardan Muhafaza Yasası” başlıklı tasarının geçmesi ve TikTok’un satılması gerektiğini düşündüğünü tabir etti.

TikTok’u satın almak için bir küme oluşturacağını söyleyen Mnuchin, “Bunun ABD’li işletmelere ilişkin olması gerekir. Çinlilerin bir ABD şirketinin Çin’de bu türlü bir şeye sahip olmasına asla müsaade vermesi mümkün değil” değerlendirmesinde bulundu.

Mnuchin, bu türlü bir muahedede öbür yatırımcıların kim olacağını belirtmezken, Google ve Meta üzere ABD’li teknoloji devlerinin, antitröst sıkıntıları oluşturabileceği için satın alma kümesine dahil olmayacağını lisana getirdi.

Uygulamayı kullanıcıların sevdiğini ve kapatılmaması gerektiğini savunan Mnuchin, “Uygulamanın ABD’de yine oluşturulması gerekiyor. Bizim teknolojimiz olması gerekiyor. Çinlilerin denetiminde olmamalı. Umarım Çin’in teknoloji transferi olmadan satılmasına müsaade vereceği bir tahlil bulabiliriz” diye konuştu.

reklam

TikTok’un satılması yahut yasaklanması isteniyor

ABD Temsilciler Meclisi, “ulusal güvenlikle ilgili sorun oluşturduğu” argümanıyla ülkede TikTok’un yasaklanmasının önünü açan yasa tasarısını kabul ederek Senato’ya göndermişti.

Tasarı, TikTok’un Çinli ana ortağı ByteDance şirketinin firmayı satmasını, aksi takdirde TikTok’un ilgili uygulama marketlerinden 5 ay mühletle yahut büsbütün yasaklanmasını öngörüyor.

Cumhuriyetçiler ve Demokratların ortak oylarıyla kabul edilen tasarıya dayanak verenler, Pekin merkezli ByteDance firmasının TikTok aracılığıyla elde ettiği Amerikan vatandaşlarına ilişkin bilgilerin Çin idaresine iletildiğini savunuyor.

Tasarıya karşı çıkan Kongre üyeleri, TikTok’un data toplayıp Çin’e ilettiği tezinin ispata muhtaç olduğunu ve uygulamanın yasaklanmasının “ifade özgürlüğünü” kısıtlama manasına gelebileceğini belirtiyor.

TikTok idaresi ise bu savların gerçeği yansıtmadığını ve ABD’de başka toplumsal medya platformları üzere büsbütün Amerikan maddelerine nazaran çalıştıklarını sav ediyor.

Tasarının Temsilciler Meclisinden büyük çoğunlukla geçmesinin akabinde gözler, tasarının gönderildiği Senato’ya çevrilmiş durumda. ABD Başkanı Joe Biden, tasarıyı, masasına gelmesi durumunda ulusal güvenlik hassasiyeti nedeniyle imzalayacağını açıklamıştı.

TikTok CEO’su satışın bir seçenek olmadığını ima etmişti

Çin hükümetinin ByteDance’in TikTok’u ABD’li bir alıcıya satmasına müsaade verip vermeyeceği belirsizliğini korurken, TikTok, platformundaki görüntüler aracılığıyla kullanıcı tabanına yönelik tasarıya karşı lobi faaliyeti yürütüyor.

TikTok CEO’su Shou Zi Chew, satışın bir seçenek olmadığını ima etmişti.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/tiktok-u-satin-almak-icin-bir-yatirimci-grubu-kurulacak-2349381

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!