reklam

Ticaret Bakanlığı esneklik sağlıyor ihracatçılar tam muafiyet istiyor

Rusya ile ihracatta yaşanan tahsilat meseleleri çözülemiyor. İhracatçılar, ihracat bedellerinin Türkiye’ye getirilmesi sürecindeki kolaylaştırmanın daha faal hale getirilmesini ve İhracat Genelgesi kapsamında oluşturulan muafiyet listesine Rusya’nın da eklenmesini talep ediyor. Ticaret Bakanlığı ise ihracat bedellerinin Türkiye’de kayda alınmasında bir dizi tedbirin hayata geçirildiğini, ihracatçıların bu imkânları kullanmasını öneriyor.

Rusya’nın global ödeme sistemlerinden dışlanması sonrası iki ülke ortasındaki dış ticarette bilhassa ihracat kanalında yaşanan zorluklar aşılmaya çalışılıyor. İhracatçılar, atılan adımların sıkıntıları çözemediğini belirterek, bilhassa ihracat bedellerinin Türkiye’ye getirilmesi sürecindeki kolaylaştırmanın daha faal hale getirilmesini ve İhracat Genelgesi kapsamında oluşturulan muafiyet listesine Rusya’nın da eklenmesini talep ediyor. Bu listede son güncellemeyle çoğunluğu çok düşük ölçülerde dış ticaret gerçekleşen Afrika ülkeleri olmak üzere 33 ülke bulunuyor. Bu ülkelere yapılan ihracatın bedelleri ilgili mevzuattaki gün ve prosedüre tabi olmadan değerlendirilebiliyor.

TİCARET BAKANLIĞI BİR DİZİ ÖNLEM HAYATA GEÇİRDİ

Kamu tarafında ise Rusya ve Ukrayna ile dış ticarette atılacak adımların, çok hassas bir periyotta, milletlerarası şartlar da dikkate alınarak atılması, rastgele bir risk doğmaması gerekliliğine vurgu yapılıyor. Öteki yandan, yapılan ihracat bedellerinin Türkiye’de kayda alınmasında bir dizi tedbirin hayata geçirildiğini, ihracatçıların bu imkânları kullanmasını öneriyor.

reklam

Yapılan ihracatın bedellerinin 180 gün içinde Türkiye’ye getirilmesi ve kayda alınması gerekiyor. Ticaret Bakanlığı, Rusya ve Ukrayna için bu süreyi zorlayıcı sebep kapsamında pahalandırıyor ve 180 günün sonunda, 90 gün mühlet veren ihtarnamenin akabinde firmaların uzatma talebi hakkı bulunuyor. Bu uzatma talebiyle, ihtarname müddetinin de üzerine eklenecek halde 24 aya kadar ek mühlet verilebiliyor.

Sadece Ukrayna ve Rusya özel olmak kaydıyla ihracat bedeli beyannamede döviz cinsi olsa da TL olarak getirilebiliyor ve efektif olarak da girişine müsaade veriliyor. Dış ticarete taraf şirketlerin Türkiye’de yerleşik firmaların hesabından ihracat bedelleri gerekli kayıt ve kuralları taşımak şartıyla kabul edilebiliyor. Beyannamelerde kayıtlı alıcı firma yahut bu firma dışındaki gerçek yahut hukukî şahısların yurt dışından gönderdiği döviz, ihracatçının beyanına dayalı olarak ihracat bedeli olarak kabulü de mümkün bulunuyor.

Bankalar tarafından ihracat bedeli kabul edilmemişse, bu nedenle bankanın bedeli kabul etmediğine dair ihracatçıya verdiği dokümana dayalı olarak vergi daireleri/ müdürlüklerince ihracat bedeli kapatılabiliyor. Bakanlık ayrıyeten, bu yolların da kullanılamadığı durumlarda gerekli incelemeyi yaparak ihracat bedeli kapatmasında kolaylık sağlayabiliyor.

GERİ DÖNÜŞÜMCÜLER ALACAKLARINI TAHSİL EDEMİYOR

Türkiye’nin en değerli ticari partnerlerinden olan Rusya’ya değerli ihracat yapan geri kazanım bölümü de ödemeler sisteminde yaşanan sıkıntılar sebebiyle önemli külfet yaşıyor. Geri Dönüşümcüler ve Geri Kazanımcılar Derneği (GEKADER) Kurucu Başkanı Fatih Eren, geri dönüşüm tesislerinin ambargo sebebiyle tahsilat yapamadığını bildirdi. Savaşın başlamasından bu yana Rusya’ya olan ihracatın arttığını tabir eden Eren, “Birçok geri dönüşüm tesisi ihracat konusunda gerek sertifi – kasyon gerek makineye yatırım yaparak Avrupa standartlarında üretim altyapısını oluşturmuşken, bu bahsi geçen birçok tesis bugün güç bir imtihandan geçiyor. Özetlemek gerekirse; Türk geri dönüşüm dalı üreticileri ve makine üreticileri ve yedek modül üreticileri bugün Rusya’dan alacaklarını tahsil edemiyor” dedi. Bu durumun işletmelerin fi nansman sicilini de olumsuz etkilediğinin altını çizen Fatih Eren, Ticaret Bakanlığı’nın geri dönüşüm kesiminin alacaklarını incelemesini istedi.

patronlardunyasi.com

Kaynak Web Site: İşverenlerin Dünyası

Haber Url Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/ticaret-bakanligi-esneklik-sagliyor-ihracatcilar-tam-muafiyet-istiyor/307199

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!