reklam

TCMB’den ek sıkılaşmada zarurî karşılık adımı

TCMB’nin Mecburî Karşılıklar Hakkında Bildiri’de Değişiklik Yapılmasına Dair Bildirimi, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran, Merkez Bankasınca belirlenen kredilerin aylık yüzde 2 büyüme oranını aşan kısmı için TL cinsinden mecburî karşılık 1 yıl müddetle bloke olarak tutulacak.

TCMB, ek sıkılaşma adımlarına yönelik duyurusunda, kredi büyüme sonlarına ait uygulamanın aktifliğini artırmak hedefiyle menkul değer tesisine ek olarak, kredi büyümesine dayalı mecburî karşılık tesis edilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtmişti.

Duyuruda, kredi büyümesine dayalı menkul değer tesisi kapsamında, TL ticari krediler için yüzde 2,5 olan aylık büyüme hududunun yüzde 2’ye indirilmesine, muhtaçlık kredilerinde yüzde 3 olan aylık büyüme hududunun yüzde 2’ye düşürülmesine, taşıt kredilerinde ise yüzde 2 sonunun korunmasına karar verildiği bildirilmişti.

reklam

TCMB Para Siyaseti Konseyi’nin 22 Şubat’taki toplantısına ait yayımlanan özette, “Enflasyon görünümünde bariz ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda para siyaseti duruşu sıkılaştırılacaktır. Kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda mali transfer düzeneği desteklenecektir.” sözleri kullanılmıştı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/tcmbden-ilave-sikilasmada-zorunlu-karsilik-adimi-2348879

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!