reklam

S&P, Ukrayna’nın kredi notunu düşürdü

S&P’den yapılan açıklamada, Ukrayna’nın borç yine yapılandırmasına ait resmi görüşmelere başlamasını ve bu yılın ortasında süreci tamamlamasının beklendiği aktarıldı.

Ukrayna’nın dış ticari yükümlülüklerinin yerine getiremeyeceğinin neredeyse kesin olduğunun düşünüldüğü söz edilen açıklamada, bunun sonucunda ülkenin uzun vadeli yabancı para kredi notunun “CCC”den “CC”ye düşürüldüğü bildirildi.

Açıklamada, yabancı para kredi görümünün negatif, mahallî para görünümünün ise durağan olduğu kaydedildi.

Ukrayna’daki savaşın faal evresinin en az 2024 sonuna kadar süreceğinin varsayıldığı belirtilen açıklamada, Milletlerarası Para Fonu (IMF) düzenlemesi kapsamında hükümetin yabancı para likiditesini korumak ve borç sürdürülebilirliğini yine sağlamak için dış ticari borç hafifletme arayışında olduğu anımsatıldı.

reklam

Açıklamada, savaşın önemli bir halde tırmanmaması halinde, Ukrayna iktisadının orta vadede ortalama yüzde 4-5 oranında büyüyeceğinin öngörüldüğü, lakin savaş öncesi düzeye gerçek bir toparlanmanın pek mümkün görünmediği vurgulandı.

Kaynak Web Site: Bloomberg HT

Haber Url Adresi: https://www.bloomberght.com/s-p-ukraynanin-kredi-notunu-dusurdu-2349095

reklam

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Firma Kaydet: Firma Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!